HaberlerGündemSena Kaleli: Ankara-Bursa hızlı tren projesi durma noktasında

Sena Kaleli: Ankara-Bursa hızlı tren projesi durma noktasında

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, Ankara – Bursa hızlı tren projesinin ödeneksizlikten dolayı durma noktasına geldiğini belirterek, Sayıştay’ın bu konuda inceleme talebinde bulunduğunu söyledi.

Sena Kaleli: Ankara-Bursa hızlı tren projesi durma noktasında
CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli, Ankara – Bursa hızlı tren projesinin ödeneksizlikten dolayı durma noktasına geldiğini belirterek, Sayıştay’ın bu konuda inceleme talebinde bulunduğunu söyledi.

Kaleli, 2012’de temeli atılan ve 4 yılda bitirileceği açıklanan hızlı tren projesinde, Bursa – Yenişehir etabının tamamlanmadan ödeneğinin bittiğini belirterek, Yenişehir – Bilecik etabıyla ilgili ise hiçbir çalışmanın yapılmadığını dile getirdi. Hızlı tren için ayrılan yıllık ödeneğin yetersizliğine dikkat çeken Kaleli, projenin durma noktasına geldiğini ve belirsizliğe sürüklendiğini vurguladı.

Bu durumun Sayıştay raporunda da yer aldığını aktaran Kaleli, şunları ifade etti: “Ankara – Bursa arasını 2,5 saate düşürecek olan ‘Hızlı tren’ projesinin Bursa – Yenişehir arasındaki 75 kilometrelik ilk etap ihalesinin temeli 23 Aralık 2012’de atılmıştır. Balat’ta düzenlenen temel atma töreni sırasında projenin 4 yılda tamamlanacağı ve 2016’da ilk yolcunun taşınacağı hedefi açıklanırken, Yenişehir – Bilecik etabıyla ilgili çalışmaların ise sürdüğü belirtilmekteydi. Bu hedef doğrultusunda heyecanla inşaata başlandı. Coğrafyanın zorluğu, arazi yapısı, sulak bölgeler ve tarım arazileri gibi nedenlerden dolayı güzergah değişikliklerine gidildi. Tüneller çoğaldı, maliyet yükseldi. Sonuçta, Bursa - Yenişehir etabının yapılan ihale koşullarıyla bitirilemeyeceği ortaya çıktı. 393 milyon 170 bin lira tutarındaki proje bütçesi daha tüneller tamamlanmadan bitti. Projenin bir diğer ayağı olan Yenişehir – Bilecik etabıyla ilgili belirsizlik sürmeye devam ediyor. Öte yandan Bakanlıktan öğrendiğimiz bilgilere göre projenin 2014 ödeneği 120 milyon TL’dir. Bu yıl için ayrılan ödenekten bugüne kadar harcanan miktar ise 75 milyon TL’dir. DPT’nin yatırım programına bakıldığında projenin toplam tutarının 1 milyar 72 milyon TL olduğu göz önüne alındığında, hızlı trenin yatırım programında yer alan 2017 yılına yetiştirilmesi neredeyse imkânsızdır.”

"SAYIŞTAY, PROJENİN GEREKİRSE SORUŞTURULMASINI İSTİYOR"

Ankara – Bursa arasını 2.5 saate indirecek olan hızlı tren projesinin Sayıştay raporlarına da girdiğini belirten Kaleli, raporda konuyla ilgili olarak aşağıdaki ifadelerin yer aldığını açıkladı: "870 milyon TL yaklaşık maliyet üzerinden, kesin proje ile ihale edilerek 393,2 milyon TL’ye sözleşmesi imzalanan, ihale sonrasında ise 75 km uzunluğundaki hattın 50 km. lik bölümünde güzergah değişikliği yapılan ve hat genişliği artırılan, sözleşmenin uygulanması sürecinde yüklenicinin yaklaşık maliyetlere göre daha yüksek birim fiyat verdiği belirlenen iş kalemlerinde yüksek oranda fiziki gerçekleşmeler sağlandığı gözlenen, bunun yanı sıra hat değişikliği yapılmayan kesimlerdeki tünel zeminlerinin sözleşme eki projelerden farklı olmasının da etkisiyle, sözleşme bedeli içerisinde tamamlanamayacağı anlaşılan Bursa-Yenişehir kesimi demiryolu altyapı inşaatı işi ile ilgili projelendirme, ihale ve imalat sürecindeki iş ve işlemlerin TCDD Genel Müdürlüğü’nce tüm yönleriyle incelettirilmesi, gerekirse soruşturulması."

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Kaleli, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından yanıtlanması talebiyle bir önerge hazırladı. Kaleli, önergede projenin geldiği aşama ve diğer iddiaları sordu.

İLGİLİ HABERLER

Gelecek Partili Özdağ'a saldırısına ilişkin 4 gözaltıGelecek Partili Özdağ'a saldırısına ilişkin 4 gözaltıElazığ Konukevi'nde restorasyon çalışmaları devam ediyorElazığ Konukevi'nde restorasyon çalışmaları devam ediyor​Lokanta işletmecileri destek paketini yetersiz buldu​Lokanta işletmecileri destek paketini yetersiz bulduElazığ’da trafik kazası: 1 ölü 1 yaralıElazığ’da trafik kazası: 1 ölü 1 yaralı​Viranşehir'de ağaçlandırma çalışması yapıldı​Viranşehir'de ağaçlandırma çalışması yapıldı
SIRADAKİ HABER