HaberlerGündem"Sen bana haramsın' cümlesi talak sayılır mı?"

"Sen bana haramsın' cümlesi talak sayılır mı?"

Fetva Kurulu, "Bir kimse eşine 'Sen bana haramsın' derse ve bununla boşanmayı kastederse eşi kendisinden boşanmış olur." diye belirtti.

"Sen bana haramsın' cümlesi talak sayılır mı?"

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Sen bana haramsın' cümlesi talak sayılır mı?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Bir kimse eşine 'Sen bana haramsın' derse ve bununla boşanmayı kastederse eşi kendisinden boşanmış olur. Bu cümleyle zıharı kastetmişse niyet ettiği şey gerçekleşir. Zıhar; kocanın, karısını annesine veya dinen nikâhı düşmeyecek yakınlarına benzetmesi anlamına gelir. Zıhar yapan kişi, Kur’an-ı Kerim’de geçtiği şekliyle kefaretleri yerine getirmeden eşine yaklaşamaz.

Genel olarak erkekler bu şekildeki cümleleri sarf ettiklerinde ya boşanmayı ya da eşlerine artık yaklaşmamayı kasteder. Şafiî mezhebine göre boşanma kastedildiğinde bir talak vaki olur. Hanefî mezhebine göre ise bu şekilde kullanılan cümlelerle üç talak kastedilmemişse bâin talak meydana gelir. Bâin talak; tarafların tekrar bir araya gelebilmesi için kadının başka bir erkekle evlenme şartı olmaksızın yeni bir nikâh akdiyle kocasına dönmesidir. Üç talak kastedildiğinde ise her üç boşanma da meydana gelir.

Koca bu tür lafızları kullandığında kastı, eşini korkutmak veya ona artık yaklaşmamaksa bu durumda yemin kefareti vermesi gerekir. Olur da bunlardan hiç birini kastetmezse Hanefî ve Şafiî mezhebinin râcih görüşüne göre yine yemin kefareti vermesi gerekir (Nevevî, Şerhu Müslim IV, 73-74)."

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER