HaberlerGündemŞehid Şahinbey dualarla anıldı

Şehid Şahinbey dualarla anıldı

Antep Savunmasının sembol kahramanlarından olan şehid Mehmet Sait (Şahinbey) şehadetinin 101’inci yılında mezarı başında dualarla anıldı.

Şehid Şahinbey dualarla anıldı

Zor şartlar ve imkansızlıklara rağmen kadın, erkek, genç ve yaşlı Müslüman Antep halkının mazlum milletler adına sömürgeci ve işgalci Fransa’ya karşı vermiş olduğu şerefli bir direniş ve zafer abidesi olan Antep Savunmasının önemli kahramanı olan şehid Mehmet Sait’in (Şahinbey) şehit edilişinin 101’inci yılı münasebetiyle anma programı düzenlendi.

Kilis yolu üzerindeki mezarı başında anılan şehid Şahinbey’i anma programında Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey İlçe Kaymakamı Tahir Şahin, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Berk, 5'inci Zırhlı Tugay Komutanı Hacı Halil Osman, İl Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Bekmez ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, şehid Şahin Bey'in anıt mezarına çiçek koydu.

Daha sonra öğrenciler tarafından Kurtuluş Savaşını ve Gaziantep Savunmasını anlatan şiirler okundu. Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar tarafından da dua yapıldı.

Programda konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Bundan tam 101 yıl önce ‘Düşman arabaları cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez’ sözünü tarihin altın sayfalarına kazıyan şehit Şahin Bey’in şehadet şerbetini içtiği gündür.” dedi.

Buradaki programın ardından Şahinbey Belediyesi tarafından restore edilerek anılarının yaşatıldığı müze haline getirilen şehid Şahin Bey’in Bostancı Mahallesindeki yaşadığı evi hizmete açıldı.

Müzenin açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, Şehid Şahinbey Müze Evi’nde herkesin kendinden bir şeyler bulacağını belirtti.

Şahinbey’in büyük bir kahraman, Türkiye’nin ve Gaziantep’in önemli bir değeri olduğunu ifade eden Gül, “İnşallah bu anı evini ziyaret edenlerin burada kendinden bir parça göreceğine inanıyorum. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ediyorum. Sokak sağlıklaştırması hem şehre değer katar hem de bu evin çevresine yakışır bir hizmet olur.” dedi.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da, “İlçemize adını veren Kurtuluş Savaşında büyük kahramanlıklar gösteren sadece Kurtuluş Savaşında değil Yemen’de, Sina’da, Galiçya’da ve Balkanlar’da vatan için, ülkemizin birliği ve beraberliği için büyük fedakârlıklar göstermiş ve en son Kilis yolu üzerinde Elmalı Köprüsü başında ‘Düşman askerleri cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez’ deyip şehadet şerbetini içen Şahinbey’imizin Anı Evi’nin açılışını gerçekleştirdik. Burası daha önce vatandaş mülkiyetindeydi ve bilinmiyordu. Burayı alarak kamulaştırdık ve restore ettik. Şahinbey’in ailesinin yaşadığı bir ev, kendisi cephelerde savaştığı için doğru dürüst evine dahi gelememiş. İçerisinde temsili olarak Şahinbey’in eşinin çocuklarının maketleri bulunuyor. Burayı Şahinbey’i anlatan bir müzeye dönüştürdük. Başta Şahinbey olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Şehit Şahinbey Müze Evi dualarla hizmete açıldı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER