HaberlerGündemSarhoşun talakı geçerli midir?

Sarhoşun talakı geçerli midir?

Fetva Kurulu, "sarhoşun talakının geçerli olup olmadığı" hususunda mezhep imamlarının farklı görüşlerinin olduğunu belirtti.

Sarhoşun talakı geçerli midir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Sarhoşun talakı geçerli midir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Ebu Hanife, İmam Malik ve Ahmed Bin Hanbel ile İmam Şafi'ye nispet edilen bir görüşe göre sarhoş olan kimsenin talakı, kendisine ceza olsun diye geçerlidir. Ahmed Bin Hanbel ve İmam Şafi'nin diğer görüşüne göre ise sarhoşun aklı yerinde olmadığı için diğer davranışları gibi talakı da geçersiz sayılır.

Muâsır âlimlerden merhum Vehbe Zuhaylî mezhep imamlarının farklı görüşlerini de aktardıktan sonra ihtiyaç halinde talakı geçersiz sayanların görüşünün alınabileceğini söyler. Kendisine ceza olsun diye talakı geçerli sayanlarla ilgili ise Şeyh Zuhaylî, "Şeriat zaten içki içene ceza veriyor. Bu cezayı aşıp farklı bir ceza vermeye gerek yoktur." diyerek aynı anda iki cezayı vermenin uygun olmadığını aktarır (Zuhâyli, Kadâyâ Muâsıra s.184)."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER