HaberlerGündemSanal Fuarcılık Satso İle Başlıyor

Sanal Fuarcılık Satso İle Başlıyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Uluslararası Projelere imza atmaya devam ediyor. SATSO, Sanal Fuar Ve Ticaret Ağı Projesi ile üyelerin elektronik ortamda ticaretlerini geliştirme fırsatı sunuyor.

Sanal Fuarcılık Satso İle Başlıyor
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) Uluslararası Projelere imza atmaya devam ediyor. SATSO, Sanal Fuar Ve Ticaret Ağı Projesi ile üyelerin elektronik ortamda ticaretlerini geliştirme fırsatı sunuyor.

Avrupa Birliği tarafından da desteklenen proje ile ilgili SATSO Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısında değerlendirme yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul proje detayları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

Kösemusul yaptığı açıklamada, “ENPI Black Sea Cross-border Cooperation (CBC) Programı kapsamında başvurusu yapılan projeyle Karadeniz Havzası ülkeleri arasında bir ticaret portal kurulacak olup bu sayede e-ticaretin geliştirilmesi ve yeni ticaret bağları kurulması ve ilimiz ihracatının artırılması amaçlanmaktadır Odamız, projenin Türkiye temsilcisidir ve Sakarya 7 ilin başıdır. Şu anda altyapı çalışmaları başlamıştır. Odamız yöneticiliğinde projeye Kocaeli, Tekirdağ, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Zonguldak dahil edilmiştir” dedi.

Sakarya’nın ihracatının belli bir seviyede yükselişe geçmesine rağmen hala potansiyelinin altında olduğunu dile getiren Kösemusul, “Bunun ana sebeplerinden biri firmalarımızın dış ticaret konusunda yeteli tecrübeye sahip olmamalarından dolayı yaşadıkları çekincelerdir. Dünya ticaretini okuduk anladık harekete geçtik. Bu anlamda çalışmalarını başlattığımız Sanal Fuar ve Ticaret Ağı Projesi üyelerin elektronik ortamda ticaretlerini geliştirme fırsatı sunuyor” diye konuştu.

SATSO, PROJENİN TÜRKİYE TEMSİLCİSİ

Sakarya’dan bir ekibin geçtiğimiz ay Alman-Yunan Ticaret Odasının evsahipliğinde tüm ortaklar ile düzenlenen toplantıya iştirak ettiklerini de belirten Kösemusul, “Toplantı sonrasında faaliyetlere başlandı. Şu anda altyapı çalışmaları başlamıştır. Odamız yöneticiliğinde projeye Sakarya başkanlığında Kocaeli, Tekirdağ, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Zonguldak dahil edilmiştir. Kurulacak olan portalın altyapı çalışmaları kapsamında ihtiyaç analizine yönelik saha çalışmaları başlatılmıştır.Bu proje ile Karadeniz Havzası ülkeleri arasında bir kurulacak ticaret portalı ile öncelikle kısa vadede Karadeniz bölgesindeki ülkeler orta vadede tüm Avrupa ve uzun vadede tüm dünya ülkeleri ile ticaret bağları geliştirilmesi ve yeni ticaret bağları kurulması sağlanacak” diye konuştu.

Kösemusul yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Proje kapsamında geliştireceğimiz portalda SATSO desteğiyle işletmelerin oluşturacağı stantlarda ürün sergilemelerine ve diğer işletmelerin stantlarını gezmelerine, sipariş vermelerine, sipariş almalarına olanak sağlanacak. Bir ofis kurularak ilgilenen tüm firmaların tüm soru ve ihtiyaçlarına da cevap verilecek. Proje kapsamında kurulacak olan portalda işletmelerin oluşturacağı standlarda ürün sergilemelerine ve diğer işletmelerin standlarını gezmelerine, sipariş vermelerine, sipariş almalarına olanak sağlanacaktır. ENPI Black Sea CBC Programı, Avrupa Birliği'nin Komşuluk Politikası kapsamında sağladığı dış Destek programlarından biridir. Bu program kapsamında hazırlanacak projelere Türkiye'den Karadeniz'e sınırı olan veya görev alanı bu bölgeleri de kapsayan kurumların başvurabildiği bir Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Destek Programı dır. Alman-Yunan Ticaret ve Sanayi Odası, Yunanistan- Fuar/Sergi Araştırma Enstitüsü, Bulgaristan-Targovishte Ticaret ve Sanayi Odası, Gürcistan-Kafkas Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü, Moldova Ticaret ve Sanayi Odası'nın ortaklığında hayata geçirilecek proje üyelerimizin uluslar arası platformda e- ticareti geliştirmeleri adına oldukça önemli bir çalışma. Bu anlamda çok heyecanlıyız. Benzer çalışmalarımız devam edecektir.”

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER