HaberlerGündemSağlıklı hayat için fiziksel aktivite, yeterli ve dengeli beslenme çok önemli

Sağlıklı hayat için fiziksel aktivite, yeterli ve dengeli beslenme çok önemli

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor. Sağlıklı bir hayat için fiziksel aktivite, yeterli ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, kalp ve damar hastalıkları, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas ve iskelet sistemi gelişimi, depresyon ve s

Sağlıklı hayat için fiziksel aktivite, yeterli ve dengeli beslenme çok önemli
Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizlik, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor. Sağlıklı bir hayat için fiziksel aktivite, yeterli ve dengeli beslenmenin önemine dikkat çeken uzmanlar, kalp ve damar hastalıkları, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas ve iskelet sistemi gelişimi, depresyon ve stresin azaltılmasında orta şiddette fiziksel aktivite yapılması tavsiye ediyor.

    Trabzon İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, sağlıklı olmanın temelinde fiziksel aktivite, yeterli ve dengeli beslenmenin yattığına vurgu yaptı. Fiziksel aktiviteyi; ‘günlük hayat içerisinde kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını arttıran aktiviteler’ olarak tanımlayan Dr. Hamzaoğlu, kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel hareketsizliğin, dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer aldığına dikkat çekti. Hamzaoğlu, bu oranın dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sına tekabül ettiğini belirtti.

    2010 yılında gerçekleştirilen “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması” rapor sonuçlarına göre ülkemizdeki bireylerin yüzde 72’sinin hareketsiz yaşadığını hatırlatan Hamzaoğlu, 6-11 yaş grubu çocukların yüzde 58,4’ünün düzenli egzersiz yapmadığını, televizyon, bilgisayar, internet, ev ödevi gibi durumlar için günde ortalama 6 saat hareketsiz geçirildiği bilgisini veriyor.

    Fiziksel aktivitenin, her yaşta sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürdürülebilmesinin yanı sıra kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığına değinen Dr. Hamzaoğlu, “Kalp ve damar hastalıkları, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas ve iskelet sistemi gelişimi, depresyon ve stresin azaltılmasında orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerekmektedir. Ülkemizde ve dünyada sayısı giderek artmakta olan obeziteden (şişmanlıktan) korunmak için küçük yaşlardan itibaren doğru beslenme ve düzenli fiziksel aktivite sağlıklı bir gelecek için iki temel unsurdur. Fiziksel aktivite olarak yürümek, koşmak, yüzmek, bisiklete binmek, kol ve bacak hareketleri, baş ve gövde hareketleri gibi temel vücut hareketlerinin tümünü ya da bir kısmını içeren çeşitli spor dalları ve egzersiz gibi aktiviteler kabul edilebilirler.” dedi.

    Hamzaoğlu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından yetişkinler için haftanın 5 günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmasının önerildiğini söyledi. Fiziksel aktivitenin ilerleyen yaşla birlikte gözlenen tansiyon artmasına karşı koruyucu olabildiğini anlatan Hamzaoğlu, düzenli fiziksel aktivitenin, iyi kolesterolü artırırken, kötü kolesterolü düşürdüğü, buna bağlı koroner kalp hastalığı riskini azalttığının bilindiğini ifade etti.

    Düzenli fiziksel aktivitenin, insülin kontrolüne ve kan şekerinin düzenlenmesine de yardımcı olduğunu bilgisini veren Hamzaoğlu, “Yaşın ilerlemesine bağlı şeker hastalığına yakalanma riski de fiziksel aktif kişilerde yüzde 20 veya daha fazla oranda azalmaktadır. Böylece düzenli fiziksel aktivite, insüline bağımlı olmayan şeker hastalığından korunmada önemli rol oynamaktadır. Bu tip hastalarda önerilen fiziksel aktivite düzeyi; yürüyüş ve düşük şiddetli uzun süreli egzersiz programlarıdır. Koroner kalp hastalığı ve inme riskinin fiziksel aktivitesi olan kişilerde daha düşük olduğu görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER