HaberlerGündemSadaka Taşları Artık Alan El İle Veren Eli Buluşturmuyor

Sadaka Taşları Artık Alan El İle Veren Eli Buluşturmuyor

Sivas Kale Camii’nde bulunan Osmanlı kültürünün bir parçası olan sadaka taşı, artık alan el ile veren eli buluşturmuyor.

Sadaka Taşları Artık Alan El İle Veren Eli Buluşturmuyor
Sivas Kale Camii’nde bulunan Osmanlı kültürünün bir parçası olan sadaka taşı, artık alan el ile veren eli buluşturmuyor.

Sivas’ta 1580 yılında 3. Murat Han’ın vezirlerinden Mahmut Paşa tarafından yaptırılan Kale Camii’nin altındaki sadaka taşı günümüzde eski önemini yitirdi. Osmanlı'nın egemenliği altında bulunan yerleşim birimlerinde toplumsal dayanışmayı sağlayan ve özellikle gece saatlerinde hayırsever vatandaşlar ve ihtiyaç sahibi vatandaşların uğrak yeri olan sadaka taşlarında ihtiyaç sahipleri ihtiyacı kadar yardımı alıyordu. Osmanlı döneminde yardım yapmak isteyen gizlice sadakasını taşın içine koyar, ihtiyaç sahibi de ihtiyacı kadar olanı alır kullanırdı. Sessiz yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biri olan sadaka taşından yardım alanlar, daha sonra durumunu düzeltince aldıkları parayı iade ederdi. O dönemde hırsızlık, isyan ve toplumsal olayların da önüne geçmeyi sağlayan sadaka taşı artık önemini kaybetti.

İLGİLİ HABERLER

​Mardin’de Filistin yararına “Hayır Çarşısı” açıldı​Mardin’de Filistin yararına “Hayır Çarşısı” açıldıDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturDoğu Türkistanlılar: Olimpiyatların Çin'de düzenlenmesi insanlığa karşı işlenen bir suçturGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus YazgilGüzel ahlak timsali Şehid Abdulkuddus Yazgil​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldı
SIRADAKİ HABER