HaberlerGündemRüşvet Operasyonunda 20"si Asker 46 Kişi Adliyeye Sevk Edildi

Rüşvet Operasyonunda 20"si Asker 46 Kişi Adliyeye Sevk Edildi

Gaziantep başta olmak üzere toplam 8 ilde yapılan rüşvet ve kaçakçılık operasyonunda gözaltına alınan ve şebeke üyesi olduğu ileri sürülen 20’si asker toplam 46 kişi, yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi.

Rüşvet Operasyonunda 20"si Asker 46 Kişi Adliyeye Sevk Edildi
Gaziantep başta olmak üzere toplam 8 ilde yapılan rüşvet ve kaçakçılık operasyonunda gözaltına alınan ve şebeke üyesi olduğu ileri sürülen 20’si asker toplam 46 kişi, yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi.

Edinilen bilgiye göre, daha önce Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından 2013 Ocak ayından itibaren yaklaşık sekiz ay süren teknik ve fiziki takibin ardından Jandarma Komando Özel Harekat Timleri (JÖH) ve zırhlı araçlarla destekli olarak yaklaşık 400 jandarma personelinin katılımı ile Gaziantep, Kilis, İstanbul, Antalya, Bursa, Van, Kars ve İzmir’de eş zamanlı olarak operasyon yapıldığı ve 22’si kamu görevlisi 55 şüphelinin gözaltına alındığı bildirilmişti.

Operasyon kapsamında, Kilis’e bağlı ve Suriye sınırı olan Duruca, Tahtalı ve Bağarası köylerinden kamu personelinin yardımları ile sınırdan geçirilen gümrük kaçağı malzemelerin piyasaya sürüldüğü, piyasaya sürülen gümrük kaçağı malzemelerle ilgili olarak son bir yıl içerisinde şüphelilere ait posta hesaplarında 6,5 milyon TL para girişi olduğu tespit edilmişti. Operasyon dahilinde 20’si rütbeli ve erlerden oluşan askerler, bir köy muhtarı ve bir öğretmen gözaltına alınmıştı. İfadeleri alınan şüphelilerden 9’u tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, 20 asker, bir köy muhtarı, bir adliye görevlisi ile birlikte toplam 46 kişi adliyeye sevk edildi. Adliye önünde yoğun güvenlik önlemi alan jandarma otobüslerle getirdikleri şüphelileri adliye binasına aldı. Şüphelilerin ifadelerinin ve iddianamenin bulunduğu dosyalar ise el arabasıyla taşınarak adliye binasına getirildi.

Öte yandan, bu şebekeye yönelik Gaziantep İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan 36 ayrı yakalama neticesinde 14 bin 577 kilo gümrük kaçağı çay, 21 bin 768 paket gümrük kaçağı sigara, 32 bin 200 kilo gümrük kaçağı şeker, 1 ton gümrük kaçağı un, 16 adet küçükbaş hayvan ele geçirilmişti. Soruşturma kapsamında meydana gelen 12 ayrı rüşvet olayında, 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı Askeri Savcılığı’nın da destekleri sonucunda 2 bin 682 dolar ile 4 adet uyarıcı hap, 7 gram kubar esrar maddesi ele geçirilmiş, şüphelilere ait banka hesaplarında 26 bin 500 TL para trafiği tespit edilmişti. Operasyonun son gününde ise 8 bin 500 paket sigara, 752 kilo gümrük kaçağı çay, 11 adet el telsizi, 170 adet karton koli, 1 adet çay paketleme makinesi, 52 adet cep telefonu ve sim kart, 8 bin 300 kilo şeker, 7 adet bilgisayar, 7 adet flaş bellek, 60 bin 250 TL, 45 bin 336 dolar nakit, 11 bin TL değerinde altın ve muhtelif miktarlarda belge ve doküman ele geçirilmişti.

İLGİLİ HABERLER

Mardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklamasıEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiEzan Platformu: Arapça ezan yasağıyla İslam sosyal hayattan tecrit edilmek istendiŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekŞanlıurfa Müftülüğü ve Yeşilay işbirliği ile bağımlılıklarla mücadele edilecekSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde incelediSiirt Valisi Hacıbektaşoğlu, asfalt çalışmalarını yerinde inceledi
SIRADAKİ HABER