HaberlerGündemRuhr bölgesinin eğitim seviyesi eyaletin ortalamasının yine altında

Ruhr bölgesinin eğitim seviyesi eyaletin ortalamasının yine altında

Eğitim seviyesinde Almanya sıralamasında vasat bir konumda olan Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV)’de Ruhr Bölgesi’nde (RVR) yapılan bir seviye tespit sınavı alarm zillerinin tekrar çalmasına sebep oldu. Şehirlerin bitişik olduğu, buna bağlı olarak genel nüfusun ve göçmen nüfusunun da çok yoğun olduğu RVR’de eğitim seviyesi eyalet ortalamasının yine altında kaldı. Bu senede yine 200 bin sekizinci sınıf öğrencisi üzerinde ana dersler Almanca, İngilizce ve matematikte yapılan testlerde yüzler yine gülem

Ruhr bölgesinin eğitim seviyesi eyaletin ortalamasının yine altında
Eğitim seviyesinde Almanya sıralamasında vasat bir konumda olan Kuzey Ren Vestfalya’da (KRV)’de Ruhr Bölgesi’nde (RVR) yapılan bir seviye tespit sınavı alarm zillerinin tekrar çalmasına sebep oldu. Şehirlerin bitişik olduğu, buna bağlı olarak genel nüfusun ve göçmen nüfusunun da çok yoğun olduğu RVR’de eğitim seviyesi eyalet ortalamasının yine altında kaldı. Bu senede yine 200 bin sekizinci sınıf öğrencisi üzerinde ana dersler Almanca, İngilizce ve matematikte yapılan testlerde yüzler yine gülemedi. RVR öğrencilerinin yüzde 28’inin Almanca dilinin en alt seviyesinde konuyu dahi anlamadıkları tespit edildi.

KRV ortalaması bu konuda yüzde 20’lerde seyrediyor. Durum matematik testinde daha da vahim. Matematik en alt seviyesinde testi RVR öğrencilerinin yüzde 31’i zorlanarak testi çözemez iken burada da KRV ortalaması aradaki farkı koruyarak yüzde 25 oldu. Bu sonuçların okullara dağılımında ise Realschule’lerin Gesamtschule’lerden daha iyi sonuçlar elde ettiği görüldü. Özellikle göçmenlerde de adeta teselli sebebi gibi değerlendirilen Gesamtschule’lerde ana kurslardaki (Grundkurs) öğrencilerin başarısı Hauptschule öğrencilerinden daha geri olduğu da dikkat çeken bir başka nokta oldu.

Oysa SPD-Yeşiller koalisyon hükümeti okul çeşitleri arasındaki fark tartışmasını ‘okul konsensüsü’ çalışması ile bitirmek istiyordu. Böylece tartışma siyasi arenada yeniden alevlendi. RVR içerisine daha yakından bakıldığında şehirler arasında Mülheim, Essen, Bochum ve Recklinhausen’in başarılı, geriye kalanların ise neredeyse hepsinin başarısız olduğu gözleniyor. Eyalet milletvekili FDP’li Ralf Witzel hükümete çağırı yaparak RVR eğitim konusunu partilerüstü toplantıda masaya yatırarak realist bir çözüm bulunmasını istedi.

İLGİLİ HABERLER

Bingöl'de kar yağışı nedeniyle 198 köy yolu ulaşıma kapandıBingöl'de kar yağışı nedeniyle 198 köy yolu ulaşıma kapandıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam'ı hedef alan Yunan Başpiskoposu'nu kınadıDiyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam'ı hedef alan Yunan Başpiskoposu'nu kınadıDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Mardin Yolu'nda yenileme çalışmalarına başlıyorDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Mardin Yolu'nda yenileme çalışmalarına başlıyorMeteorolojiden fırtına ve kar yağışı uyarısıMeteorolojiden fırtına ve kar yağışı uyarısıSelçuk Özdağ saldırısına ilişkin 2 kişi gözaltına alındıSelçuk Özdağ saldırısına ilişkin 2 kişi gözaltına alındı
SIRADAKİ HABER