HaberlerGündemRomanlar, Roman Dil ve Kültür Enstitüsü"nü olumlu buldu

Romanlar, Roman Dil ve Kültür Enstitüsü"nü olumlu buldu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi’nde yer alan Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kurulacak olması, Roman vatandaşları memnun etti. Samsun’un Canik ilçesinde iki mahallede yaşamlarını sürdüren Romanlar, pakette kendileri için de adım atılacak olmasından büyük sevinç duyduklarını ifade etti. Roman halkı, kendilerini unutmayan Başbakan Erdoğan’a teşekkür ettiklerini kayde

Romanlar, Roman Dil ve Kültür Enstitüsü"nü olumlu buldu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi’nde yer alan Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kurulacak olması, Roman vatandaşları memnun etti. Samsun’un Canik ilçesinde iki mahallede yaşamlarını sürdüren Romanlar, pakette kendileri için de adım atılacak olmasından büyük sevinç duyduklarını ifade etti. Roman halkı, kendilerini unutmayan Başbakan Erdoğan’a teşekkür ettiklerini kaydetti.

Türkiye’nin günlerdir merakla beklediği paketi, yeni Başbakanlık binasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Seçim barajının düşürülmesinden eğitime, kamudaki başörtüsü yasağının kaldırılmasından özel hayatın gizliliğine kadar çok sayıda reformu içeren pakette Roman vatandaşlar da unutulmadı.

Başbakan Erdoğan’ın, Roman vatandaşların dil ve kültürleri ile karşılaştıkları sorunlara ilişkin araştırmalar yapmak, çözüm önerileri üretmek, yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve eğitim alanındaki sorunların giderilmesi için bir üniversite bünyesinde Roman Dil ve Kültür Enstitüsü kurulacağını açıklaması, Romanları mutlu etti. 2009 yılında ilk kez gerçekleştirilen Roman Çalıştayı sonrası başlatılan çalışmaları hızlandıracaklarını açıklayan Başbakan Erdoğan’ın konuşmasını değerlendiren Samsunlu Romanlar, kendileri için atılacak adımlardan memnuniyetle söz etti.

Canik Yavuz Selim Mahallesi’nin Roman Muhtarı Ömer Gezginci, Roman açılımı ile başlayan sürecin kesintiye uğradığını düşünürken, Demokratikleşme Paketi’nde yer almalarının büyük önem taşıdığını kaydetti. Eğitimden sağlığa, sosyal adaletten toplumla entegrasyona kadar birçok sorunları bulunduğunu hatırlatan Muhtar Gezginci, “Sayın Başbakanımızdan Allah razı olsun. 4 yıl önceki Roman Çalıştayı, bizim için büyük önem arz ediyordu. Çalıştaydan sonra taleplerimizin ve sorunlarımızın çözüleceği beklentisi ile bu günlere geldik. Aslında yaşam şartlarımızda yerel yönetimler aracılığı ile kısmen de olsa iyileştirmeler oldu. Ancak yeterli değildi. Yeniden unutulduğumuz bir anda Demokratikleşme Paketi’nde bizimle ilgili bir gelişme olmasına çok sevindik. Eğitim olmadan, anlaşılmadan hiçbir sorun çözülemez. O yüzden bu enstitümüzün en kısa zamanda kurulmasını bekliyoruz. Enstitü sayesinde bir çok derdimiz ve sorunumuz daha kolay anlaşılacak ve çözülecektir:” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye genelinde aranan bin 964 kişi yakalandıTürkiye genelinde aranan bin 964 kişi yakalandıEv eşyası almak isterken hem mobilyadan hem de paralarından oldularEv eşyası almak isterken hem mobilyadan hem de paralarından oldularDava Arkadaşlarının dilinden Molla Muhammed Said Varol: Güzel ahlakıyla gönülleri fetheden biriydiDava Arkadaşlarının dilinden Molla Muhammed Said Varol: Güzel ahlakıyla gönülleri fetheden biriydiKuraklıktan etkilenen çiftçinin kredi borçları ertelenecekKuraklıktan etkilenen çiftçinin kredi borçları ertelenecek​Artan yem fiyatlarına isyan eden besiciler: Hayvanlarımızı satacağız​Artan yem fiyatlarına isyan eden besiciler: Hayvanlarımızı satacağız
SIRADAKİ HABER