HaberlerGündemRoboski Katliamını Protesto Eden 14 Öğrenciye Hapis Cezası

Roboski Katliamını Protesto Eden 14 Öğrenciye Hapis Cezası

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde Roboski'de yaşanan katliamını protesto etmek için sınava girmeyen öğrencilere, diğer öğrencilerin de girmesini engelledikleri takebi ile hapis cezası verildi.

Roboski Katliamını Protesto Eden 14 Öğrenciye Hapis Cezası

Yaşanan olaya tanık olan güvenlik görevlileri ve öğretim üyelerinin öğrencilerin kimseyi sınava girmeme yönünde engellemediğini belirtmelerine rağmen mahkeme 14 öğrenciden 11'ine 1'er yıl 8'er ay, 3 öğrenciye ise 2'şer yıl 1'er ay hapis cezası verdi. 11 öğrenciye verilen ceza 2 yıldan az olduğu için hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Roboski katliamını protesto etmek için 29 ve 30 Aralık 2011 tarihlerinde Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eylemler gerçekleşti. Öğrencilerin sınavlara girmemesi nedeniyle Hukuk Fakültesi Dekanlığı da sınavı iptal etmek zorunda kaldı.

Eylem sırasında sınavlara girmeyen ve öğrencilerin sınava girmesine engel oldukları iddia edilen Faruk Bozan, Veysel Kadandır, Serdar Ataman, Emin Bozkurt, Seyhan Çiltepe, Übeyit Acar, Aşık Vangölü, Mesut Aydın, Sultan Uruk, Metin Adıyaman, Azat Tanışman, Mahsun Kaya, Hüseyin İzol ve Berivan Örenç, bir gün sonra polisin kampüste düzenlediği operasyonla gözaltına alındı.

Adliyeye sevk edilen öğrencilerden Sultan Uruk, Metin Adıyaman ve Hüseyin İzol tutuklanırken, diğer 11 öğrenci tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Amed'deki Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan ve daha sonra tek davada birleştirilen 3 ayrı iddianamede öğrencilerin 'Eğitim ve öğretimi engellemek', 'Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek', 'Yasadışı örgüt propagandası yapmak' suçlarından yargılanmaları istendi.

Hukuk Fakültesi öğrencilerinin yargılanmalarına 2012 yılının Mart ayında Amed'de 7'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlandı. Davanın ilk duruşmasında hazır bulunan sanık öğrenciler, sınavı veya eğitimi engelleyecek bir davranışta bulunmadıklarını ve kendi iradeleri ile sınavlara girmediklerini söyledi.

Sanıklardan Hukuk Fakültesi 3'üncü sınıf öğrencisi Mahsun Kaya, "Koridorda sınava girmek için bekleyen öğrenciler vardı. Bizim koridorda bulunduğumuz sırada polislerle özel güvenlikçiler oradaydı. İsteyen öğrenciler de sınava giriyordu. Kimse kimseyi engellemedi" dedi.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme tutuklu sanıklar Sultan Uruk, Metin Adıyaman ve Hüseyin İzol'un tahliyelerine karar verdi. Olay anında fakülte binasında bulunun Üniversite Güvenlik Amir Yardımcısı Ömer Tutal da ifadesinde, "80- 90 öğrenci sınava girdi. Diğer öğrenciler onları engellemedi. Fiili olarak sınava girmek isteyenlerin engellendiğini görmedim" dedi.

Mahkeme, daha sonra olay günü görevli olan öğretim görevlileri Mustafa Şenay Canoruç ve Vahap Coşkun'u tanık olarak dinledi. Olay günü fakülte binasında bulunduklarını belirten Canoruç ve Coşkun, "Diğer öğrencilere sınava girmemesi konusunda baskı yapıldığını veya tehdit edildiğini görmedik. Alkışlamalar ise Dekan yardımcısının sınavın iptal edildiğini açıklamasının ardından yapıldı" diye ifade verdi.

Davayı karara bağlayan mahkeme, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinden Faruk Bozan, Veysel Kadandır, Serdar Ataman, Emin Bozkurt, Seyhan Çiltepe, Übeyit Acar, Aşık Vangölü, Mesut Aydın, Sultan Uruk, Hüseyin İzol ve Berivan Örenç'i 1'er yıl 8'er ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme 11 öğrenci hakkında, 2 yıldan az ceza aldıkları için hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Mahkeme bu 11 öğrencinin 5 yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine tabi tutulmalarını, bu sürede kasti bir suç işlemeleri durumunda hükmün açıklanacağını bildirdi.

Mahkeme sanıklar Metin Adıyaman, Azat Tanışman ve Mahsun Kaya'yı ise aynı eyleme iki kez katıldıkları için 2'şer yıl 1'er ay hapisle cezalandırdı. Yargıtay kararı onarsa bu sanıklar cezaevine girecek.

Mahkeme tüm sanıkların 'terör örgütü propagandası yapmak' suçundan haklarında açılan davanın ertelenmesine, üç yıl içinde aynı suçu işlememeleri durumunda davanın düşürülmesine karar verdi.

Mahkeme, tüm sanıklar yönünden 'Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek' ve '2911 sayılı toplantı ve gösteri kanununa muhalefet' suçlamalarından beraat kararı verdi.

Kararın açıklanmasının ardından Diyarbakır 7'inci Ağır Ceza Mahkemesi Savcısı Ahmet Hakan Özdemir, öğrencilere verilen cezanın örgüt üyeliği kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, kararın bozulması için Yargıtay'a başvurdu.

İLGİLİ HABERLER

Hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyorHava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde seyrediyorAdana'da iki adet AK-47 ele geçirildiAdana'da iki adet AK-47 ele geçirildiKaçak avcılık yapan 9 kişiye 192 bin TL ceza kesildiKaçak avcılık yapan 9 kişiye 192 bin TL ceza kesildiAdana'da uyuşturucu operasyonunda 39 kişi tutuklandıAdana'da uyuşturucu operasyonunda 39 kişi tutuklandıDışişleri Mali'deki saldırıları kınadıDışişleri Mali'deki saldırıları kınadı
SIRADAKİ HABER