HaberlerGündemResmi nikâh dini nikâhın yerine geçer mi?

Resmi nikâh dini nikâhın yerine geçer mi?

Fetva Kurulu, İslam'da nikâhın geçerli olabilmesi için îcâp, kabul ve iki şahidin bulunması gerektiğini, resmi nikâh kıyıldığında bu rükünlerin şartlarıyla birlikte yerine getirilmesi durumunda ayrıca imam nikâhını kıymaya gerek olmadığını belirtti.

Resmi nikâh dini nikâhın yerine geçer mi?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Resmi nikâh dini nikâhın yerine geçer mi?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi:

"İslam'da nikâhın geçerli olabilmesi için îcâp (velinin teklifi), damadın kabulü ve iki şahidin bulunması gerekir. Bu üç rükün, şartlarıyla birlikte eksiksiz bir şekilde yerine getirilirse nikâh geçerli olur.

 Nikâhın kıyılması için illa imamın veya belediye yetkilisinin bulunması şart değildir. Velinin 'Kızımı seninle evlendirdim.' teklifine damadın 'Kızını kendime eş olarak kabul ettim.' demesi ve iki erkeğin buna şahitlik etmesiyle nikâh akdi gerçekleşmiş olur. Söz konusu teklif veya kabul işlemini, vekâlet yoluyla başka birinin yapmasıyla da aynı sonuca varılır.

Dolayısıyla resmi nikâh kıyıldığında yukarıdaki rükünler, şartlarıyla birlikte yerine getirilirse ayrıca imam nikâhı kıymaya gerek yoktur."

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER