HaberlerGündemResmi nikâh dini nikâhın yerine geçer mi?

Resmi nikâh dini nikâhın yerine geçer mi?

Fetva Kurulu, İslam'da nikâhın geçerli olabilmesi için îcâp, kabul ve iki şahidin bulunması gerektiğini, resmi nikâh kıyıldığında bu rükünlerin şartlarıyla birlikte yerine getirilmesi durumunda ayrıca imam nikâhını kıymaya gerek olmadığını belirtti.

Resmi nikâh dini nikâhın yerine geçer mi?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Resmi nikâh dini nikâhın yerine geçer mi?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi:

"İslam'da nikâhın geçerli olabilmesi için îcâp (velinin teklifi), damadın kabulü ve iki şahidin bulunması gerekir. Bu üç rükün, şartlarıyla birlikte eksiksiz bir şekilde yerine getirilirse nikâh geçerli olur.

 Nikâhın kıyılması için illa imamın veya belediye yetkilisinin bulunması şart değildir. Velinin 'Kızımı seninle evlendirdim.' teklifine damadın 'Kızını kendime eş olarak kabul ettim.' demesi ve iki erkeğin buna şahitlik etmesiyle nikâh akdi gerçekleşmiş olur. Söz konusu teklif veya kabul işlemini, vekâlet yoluyla başka birinin yapmasıyla da aynı sonuca varılır.

Dolayısıyla resmi nikâh kıyıldığında yukarıdaki rükünler, şartlarıyla birlikte yerine getirilirse ayrıca imam nikâhı kıymaya gerek yoktur."

İLGİLİ HABERLER

Şüpheli şahıs ayağından vurularak durdurulduŞüpheli şahıs ayağından vurularak durdurulduMardin'de çıkan yangında tesisat dükkânı kullanılamaz hale geldiMardin'de çıkan yangında tesisat dükkânı kullanılamaz hale geldiElazığ AFAD Müdürü Pıhtılı Palu`daElazığ AFAD Müdürü Pıhtılı Palu`daDiyarbakır'da yeni yapıların olduğu bölgelere 16 kilometrelik yeni yolDiyarbakır'da yeni yapıların olduğu bölgelere 16 kilometrelik yeni yolVan’da evlere girerek hırsızlık yapan zanlılar yakalandıVan’da evlere girerek hırsızlık yapan zanlılar yakalandı
SIRADAKİ HABER