HaberlerGündemResmi dairelerde işitme engellilere işaret dili desteği

Resmi dairelerde işitme engellilere işaret dili desteği

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, işitme engelli vatandaşların artık işaret dili tercümanı yardımıyla banka veya noter gibi resmi dairelerde işlerini halledebileceğini belirtti.

Resmi dairelerde işitme engellilere işaret dili desteği

Bakan Selçuk, Bakanlık olarak başlatacakları yeni uygulamayla işaret dili tercümanlarının engelli vatandaşlara bireysel olarak da hizmet vereceğini kaydetti.

İletişimde işaret dilini tercih eden işitme engelli vatandaşların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerinden bireysel resmi işlemlerinde yardımcı olması amacıyla işaret dili tercümanı talep edebileceğini belirten Bakan Selçuk, "Engelli vatandaşlar işaret dili tercümanı eşliğinde banka veya noter gibi resmi dairelere giderek işlerini halledecek. Bu hizmetten yararlanabilmek için il müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurmak yeterli." dedi.

"Uygulama pilot olarak 32 ilde başlatıldı"

Bakanlığın resmî web sitesinde yaptığı açıklamada Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen Erişilebilirlik Yılında hayata geçen uygulamanın 32 pilot ilde başlatıldığını kaydetti.

Selçuk, uygulamayı en kısa zamanda 81 ile yaygınlaştırmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Bakan Selçuk, uygulamanın önemine işaret ederek "Engellilerin iletişim engelini ortadan kaldırarak sosyal hayata karışmalarını amaçlayan bu uygulama hem erişilebilirliğin artırılması hem de işitme engelli vatandaşların işlemlerini daha doğru ve hızlı yapmaları açısından önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

"İşaret dili tercümanlık hizmeti kayıt altına alınacak"

Bakan Selçuk, işaret dili tercümanlarının iş yoğunluğunu belirlemek ve iş kalitesini artırmak amacıyla "İş Takip Modülü"nün oluşturulduğunu bildirdi.

Bakan Selçuk, "Modülün oluşturulmasıyla işitme engelli vatandaşların kişisel talepleri ile kamu kurum ve kuruluşların talepleri sistem üzerinden takip edilecek ve oluşması muhtemel iletişim sorunları ve karışıklıklar ortada kalkacak." dedi. 

Aile Bilgi Sistemi üzerinden ulaşılan modül, günlük olarak tercümanlar ve ilgili birim tarafından doldurulacak. Modül hem işlerin takibini sağlayacak hem de uzman personel üzerindeki iş yoğunluğunu hem de hizmet verilen alanların çeşitliliği ortaya koyacak. 

Bakan Selçuk, modül üzerindeki verilerden elde edilecek istatistiklerle işaret dili tercümanı atamalarına da yön verileceğine dikkat çekti.

Bütün test çalışmaları Bakanlık Merkez binasında yapılan modül, çevirimiçi bir tanıtım toplantısı ile il müdürlüklerine ve Türk işaret dili tercümanlarına da tanıtıldı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER