HaberlerGündemProf. Dr. Ali Erbaş: Bu girişimler Mescid-i Aksa'yı yıkma çalışmasıdır

Prof. Dr. Ali Erbaş: Bu girişimler Mescid-i Aksa'yı yıkma çalışmasıdır

​Siyonist mühendislerin işgal polisi eşliğinde Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyerek ölçüm yapmalarına tepki gösteren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu girişimler, "Mescid-i Aksa'yı yıkma çalışmasıdır." dedi.

Prof. Dr. Ali Erbaş: Bu girişimler Mescid-i Aksa'yı yıkma çalışmasıdır

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Filistinli Alimler Birliğinin siyonist işgalci mühendislerden oluşan bir ekibin Harem-i Şerif'e baskın düzenleyerek işgal polisi eşliğinde Mescid-i Aksa'da ölçüm yapmasına tepki göstermek üzere düzenlediği online toplantıya katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş konuşmasında, "barbarca tavırlarından vazgeçmeyen işgalcilerin mühendis kimliğiyle ve askerler eşliğinde yine Mescid-i Aksa'nın harim-i ismetini ihlal ettiklerini" söyledi.

Erbaş, işgalcilerin kendilerince Mescid-i Aksa'yı mekânsal olarak bölmenin çalışmasını yaptıklarını ifade ederek,"Tarihi eserleri yok ederek Mescidin hafızasını yok etmek, geçmişle bağını koparmak istiyorlar. Bu girişimler, esasında Mescid-i Aksa'yı yıkma çalışmasıdır. Zaten kazı çalışmalarıyla söz konusu hain plan gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır." ifadesini kullandı.

"Zulme sessiz kalanlar, insanlığın vicdanında ilelebet mahkûm olacaktır"

"Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırıları ve hain planları bir kez daha şiddetle tel'in ediyorum" diyen Başkan Erbaş, sözlerine şöyle devam etti:

Görüyoruz ki zalimler; insanlığı, vicdanı, ahlakı, uluslararası hukuku hiçe sayarak kötülüklerine devam etmektedir. Kadim coğrafyanın birlikte yaşama kültürüne, insanlığın huzuruna, barış ve güvenliğine de kastetmektedir.

Bunun için, peygamberler diyarına, insanlığın ortak mirasına, Mescid-i Aksa'ya yapılan tecavüz karşısında bütün din ve inanç mensuplarını gerekli tepkiyi göstermeye davet ediyorum.

Vicdan sahiplerini, insan hak ve onuruna saygı duyanları seslerini yükseltmeye davet ediyorum. Aksi halde zulme sessiz kalanlar da tarih karşısında ve insanlığın vicdanında ilelebet mahkûm olacaktır.

"Zalimler sebep oldukları kaos ve anarşinin içinde helak olacaklardır"

Erbaş, masum Filistinlilerin özgürlük mücadelesinde galip geleceklerini, işgalcilerin ise kesinlikle mağlup olacaklarını vurgulayarak, "Zalimler sebep oldukları kaos ve anarşinin içinde helak olacaklardır." ifadelerini kullandı.

Filistin'i, Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı işgal edenlerin siyonistlerin insaf, vicdan, hukuk, insan hakları gibi değerlerin hiçbirini umursamadıklarının artık kesinleştiğinin altını çizen Erbaş, "Bu noktada yegâne çözüm, ümmetin bir araya gelerek zulme ve işgale engel olmasıdır. Dolayısıyla yeryüzündeki bütün Müslümanlar olarak ümmet bilinciyle iman kardeşliğimizi pekiştirelim. Zorlukları hep beraber aşmanın çarelerini arayalım. Beraberliğimizi zedeleyen ve gücümüzü zayıflatan fitnelere fırsat vermeyelim. Coğrafyamızı kan ve gözyaşı diyarına çeviren zalimlere engel olalım." diye konuştu.

Erbaş, Türkiye'nin Filistin halkına verdiği desteği hatırlatarak sözlerini şöyle tamamladı:

Ülkemiz, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve aziz milletimiz her zaman Mescid-i Aksa'nın muhafızlığını yapan Filistinli kardeşlerimizin yanındadır, yanında olmaya ve her türlü desteği vermeye devam edecektir.

Toplantıya Filistinli Alimler Birliği Başkanı Dr. Newaf Takruri, Uluslararası Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ali Al-Karadaği, Sudanlı Müslüman Alimler Rabıtası Genel Sekreteri Prof. Dr. Muhammed Abdulkerim, Mescid-i Aksa İmam Hatibi Şeyh İkrime Sabri başta olmak üzere İslam ülkelerinden 70 temsilci katıldı.

İLGİLİ HABERLER

İstanbul'da Avcılar açıklarında depremİstanbul'da Avcılar açıklarında depremKur’an-ı Kerim aşkı yaş sınırı tanımıyorKur’an-ı Kerim aşkı yaş sınırı tanımıyorGaziantep’te sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 487 kişiye para cezasıGaziantep’te sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal eden 487 kişiye para cezası28 Şubat mağdurlarının yaşadıkları hafızalardan silinmiyor28 Şubat mağdurlarının yaşadıkları hafızalardan silinmiyorHava sıcaklıklarında önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyorHava sıcaklıklarında önemli bir değişikliğin olmayacağı tahmin ediliyor
SIRADAKİ HABER