HaberlerGündemPlastik poşetleri ücretsiz verenlere para cezası uygulanacak

Plastik poşetleri ücretsiz verenlere para cezası uygulanacak

Çevrenin korunmasına yönelik kanuna göre, tüketiciye plastik alışveriş poşetlerini ücretsiz veren satış noktalarına para cezası uygulanacak.

Plastik poşetleri ücretsiz verenlere para cezası uygulanacak

Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Buna göre, plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilecek. Tüketiciye plastik poşetleri ücretsiz verdiği tespit edilen satış noktalarına depo alanı hariç kapalı satış alanının her metrekaresi için 15,16 lira para cezası uygulanacak.

Ambalaj atıklarının geri dönüşüm kapasitesi artırılacak.

Çevreyi kirletenlere bin lira para cezası verilecek.

Akaryakıt istasyonları ve dolum tesislerinin denetimleri artırılacak.

Motor yağı değişimleri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen işletmelerce yapılacak.

Dere yataklarından izinsiz kum çekenlere 300 bin, koylarda ve sit alanlarında balık çiftliği kuranlara 100 bin lira para cezası verilecek.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER