HaberlerGündemPlastik poşet kullanımı yüzde 80 azaldı

Plastik poşet kullanımı yüzde 80 azaldı

Plastik poşet kullanımının azaldığına dikkat çeken Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kese kâğıt zorunluluğunun daha iyi olacağını belirtti.

Plastik poşet kullanımı yüzde 80 azaldı

Yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların poşet kullanımını tamamen bitirmesi gerektiğini dile getiren TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2020’de çevreye 8 bin 300 ton daha az sera gazı salınımı olduğuna dikkat çekti.

Açık satılan gıdaların yanında kese kâğıt veya karton torbaların da sunulması zorunluluğunun daha sağlıklı olacağını vurgulayan Palandöken, “2019 yılında hayata geçirilen plastik poşetlerin ücretli satılması uygulaması aynı şekilde bu yıl da devam edecek. Bunun yanında açıkta satılan gıdaların hijyenini korumak için satış noktalarında kâğıt veya karton torbaların da sunulması zorunluluğu da getirildi. Vatandaşlarımız alışverişlerinde geri dönüşümü kolay ve gıdalar için daha sağlıklı olan kese kağıtlarını veya kartonları tercih etmeli.” dedi.

“Cebimiz ve doğamız için plastik poşet kullanımı tamamen bitmeli’

Plastik poşet kullanımındaki azalışın olduğunu fakat daha da artması gerektiğine değinen Palandöken, “Çevre Kanunu’nda yapılan düzenleme ile 2019 yılından bu yana işletmelerde plastik poşetlerin kullanımının azalması için hayata geçirilen uygulamalar meyvesini veriyor. Öyle ki bakanlığın açıklamasına göre 2020 yılında plastik poşet kullanımındaki azalma ile çevreye 8 bin 300 ton daha az sera gazı salınımı oldu ve 1,8 milyon varil petrol kullanımından da tasarruf edildi. Plastik poşet kullanımı yüzde 80 azaldı. Tabii bu işin mali boyutunu da hesaba kattığımızda sevindirici sonuçlar ortaya çıkıyor. Yeni düzenleme ile açıkta satılan gıdalar için kese kâğıt veya karton torba da zorunlu olarak sunulacak. Vatandaşlarımızın bu daha hijyenik olan yolu da tercih etmesi, aynı zamanda yanlarında her zaman çanta, bez veya kâğıt torba da bulundurması lazım. Plastik poşet kullanımı hızla azalıyor fakat tamamen bitme noktasına gelene kadar bu davranışı alışkanlık haline getirmeliyiz.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Adıyaman'da bazı mahallelerde alt yapı yenileniyorAdıyaman'da bazı mahallelerde alt yapı yenileniyorElazığ’da çeşitli suçlardan aranan 93 kişi yakalandıElazığ’da çeşitli suçlardan aranan 93 kişi yakalandı4 farklı yardım kuruluşu daha etkin yardım yapmak için işbirliği protokolü imzaladı4 farklı yardım kuruluşu daha etkin yardım yapmak için işbirliği protokolü imzaladıUluslararası “Yenilenebilir Enerji” çalıştayı başladıUluslararası “Yenilenebilir Enerji” çalıştayı başladıHayvancılık Organize Sanayi Bölgesi Batman’ı avantajlı hale getirecekHayvancılık Organize Sanayi Bölgesi Batman’ı avantajlı hale getirecek
SIRADAKİ HABER