HaberlerGündemPeygamber Sevdalıları Avrupa’da artan İslam düşmanlığına karşı sempozyum düzenleyecek

Peygamber Sevdalıları Avrupa’da artan İslam düşmanlığına karşı sempozyum düzenleyecek

Peygamber Sevdalılar Vakfı, son zamanlarda Fransa başta olmak üzere Avrupa’da artan İslam düşmanlığına karşı bir sempozyum düzenleyecek.

Peygamber Sevdalıları Avrupa’da artan İslam düşmanlığına karşı sempozyum düzenleyecek

Online şeklinde düzenlenecek olan sempozyuma, Türkiye başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinden siyasetçi ve akademisyenler katılım sağlayacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ve İslam ülkelerinin meclis başkanlarının da bir selamlama konuşması yapacağı sempozyumda; Türkiye, Mısır, Pakistan, İngiltere ve daha birçok ülkeden çok sayıda alim ve akademisyen katılarak sunumlar gerçekleştirecek.

Sempozyumun 30 Ocak Cumartesi günü saat 13.30’da Rehber TV ve Vakfın sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacağı belirtildi.

Peygamber Sevdalıları Vakfı Medya ve Tanıtım Başkanı Feyzi Aydın, herkesi salgın nedeniyle online gerçekleştirilecek programı takip etmeye davet etti.

“İslam karşıtlığı devlet politikasına dönüşmüş”

Avrupa ülkelerinde gelişen İslam karşıtlığının son dönemlerde farklı bir boyut kazandığını belirten Aydın, “Temel insan hakları konularında dünyaya öncülük ettiğini iddia eden Fransa’nın başat bir rol üstlendiği yeni süreçte İslam karşıtlığı, sistematik bir şekilde İslam düşmanlığına evirilmektedir. Macron yönetimindeki Fransa, bu stratejisini bir devlet politikasına dönüştürmüştür. Avrupa’daki Müslümanların temel insanî hakları ile inanç özgürlüklerini teminat altına almak; Müslümanlar olarak bizim en önemli sorumluluklarımızdan biri haline gelmiştir. Bu sorumluluğumuzu yerine getirme adına gerekli adımları atmazsak; İslam karşıtlığının Avrupa Birliği’nin kurumsal bir stratejisine dönüşmesi tehlikesi doğacaktır.” dedi.

“Amacımız İslam karşıtlığına karşı Müslümanlar arasında güçlü bir birliktelik oluşturmak”

Avrupa’da gelişen İslam karşıtlığını bütün boyutları ile masaya yatıracakları bir sempozyum düzenleyeceklerini anımsatan Aydın şöyle devam etti:

“Başta İslam ümmeti olmak üzere bütün dünyayı ciddi anlamda ilgilendiren bu sorunun uluslararası bir farkındalığa ihtiyacı vardır. Gayemiz, sistematik bir şekilde tırmandırılan bu İslam karşıtlığına karşı Müslümanlar arasında güçlü bir birliktelik oluşturmak ve Avrupa ülkelerinde ciddi baskılara maruz kalan Müslüman kardeşlerimiz ile kuvvetli bir dayanışma ortaya koymaktır.”

“Tüm halkımızı ekranları başına bekliyoruz”

Tüm herkesi programı takip etmeye çağıran Aydın, “30 Ocak Cumartesi günü saat 13.30’da Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Mustafa Şentop’un katılımı ile gerçekleştireceğimiz ve İslam ülkelerinin meclis başkanları ile siyasetçi ve akademisyenlerin iştirak edeceği online sempozyumumuz Rehber Tv’den ve vakfımızın sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanacaktır. Duyarlı tüm halkımızı ekranları başına bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.  

Aydın, sempozyumun program akışını ise şöyle açıkladı:

1.Bölüm

1-Moderatör (Suat Yaşasın-İTTİHADUL Ulema Genel Başkan Yardımcısı)

2-Kur’an-ı Kerim Tilaveti

3-Sinevizyon Gösterimi

4-Açılış Konuşması (Mehmet Göktaş-Peygamber Sevdalıları Vakfı Onursal Başkanı)

5-TBMM Başkanı Sayın Mustafa Şentop’un Selamlama Konuşması

6-İslam Ülkeleri Meclis Başkanlarının Selamlama Konuşmaları

2.Bölüm

1-Moderatör (Doç. Dr. Vasfi Aşur Ebu Zeyd- Fıkıh Usulü Uzmanı)

2-Konunun Uzmanları ve Konuşmaları:

-Dr. Muhammed Muhtar Şankitî-(Moritanya)-Siyâset ve Dinler Tarihi Bilimcisi

Nübüvvet Makamına Hakaret Karşısında Şer'î ve Siyasî Strateji

-Prof. Dr. Kadir Canatan-(Türkiye)- Akademisyen-Araştırmacı-Yazar

Avrupa’da İslam Karşıtlığının Nedenleri

-Doç. Dr. Eşref Dewwabe-(Mısır)- İslâmî İktisad ve Finans Bilimcisi

Ekonomik Boykotun Ehemmiyeti

-Dr. Abdulah Falık-(İngiltere)- Siyaset Bilimci

Avrupa’daki Müslümanlara Yönelik Hak İhlalleri

-Dr. Asıf Lokman Kâdı-(Pakistan)- Uluslararası İlişkiler Uzmanı

İslam Karşıtlığına Karşı Müslümanlar Ne Yapmalıdır?

3-Sonuç Bildirgesi (Adnan Akgönül-Peygamber Sevdalıları Vakfı Başkanı)

4-Kapanış.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER