HaberlerGündemPeygamber Efendimiz nezretmeyi neden uygun görmemiştir?

Peygamber Efendimiz nezretmeyi neden uygun görmemiştir?

Fetva Kurulu, "nezrin" gönül hoşnutluğuyla verilen "şükür sadakasıyla" bir tutulamayacağını, bu bakımdan İslam'ın teşvik etmediği bu davranıştan uzak durulmasının daha evla olduğunu belirtti.

Peygamber Efendimiz nezretmeyi neden uygun görmemiştir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Peygamber Efendimiz nezretmeyi neden uygun görmemiştir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"İslam, herhangi bir sebep için nezretmeyi teşvik etmez. Bunun yerine şükür için sadaka vermeyi tavsiye eder. Eğer bir kimsenin Allah'u Teâlâ'dan herhangi bir isteği varsa ve bu istek yerine gelirse şükür niyetiyle sadaka vermesi, 'Ya Rabbi, şu talebim yerine gelirse şu hayırda ya da bu ibadette bulunacağım.' demesinden çok daha hayırlıdır.

Ebu Hureyre'den (radiyallahu anh) rivayet edildiğine göre Efendimiz (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurmuştur:

'Nezir, âdemoğluna, Allah'ın kendisine takdir etmediği hiçbir şeyi yakınlaştırmaz. Ancak nezir, kadere muvafık olur. Nezir sayesinde, cimrinin kendi arzusu ile çıkarmak istemediği, cimriden çıkarılır. (Müslim).'

Hadiste de geçtiği üzere nezir gönülsüz ve karşılıklı vermek demektir. Dolayısıyla gönül hoşnutluğuyla verilen 'şükür sadakasıyla' bir tutulamaz. Bu bakımdan İslam'ın teşvik etmediği bu davranıştan uzak durmak daha evladır."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER