HaberlerGündemPeygamber Efendimiz nezretmeyi neden uygun görmemiştir?

Peygamber Efendimiz nezretmeyi neden uygun görmemiştir?

Fetva Kurulu, "nezrin" gönül hoşnutluğuyla verilen "şükür sadakasıyla" bir tutulamayacağını, bu bakımdan İslam'ın teşvik etmediği bu davranıştan uzak durulmasının daha evla olduğunu belirtti.

Peygamber Efendimiz nezretmeyi neden uygun görmemiştir?

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Peygamber Efendimiz nezretmeyi neden uygun görmemiştir?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"İslam, herhangi bir sebep için nezretmeyi teşvik etmez. Bunun yerine şükür için sadaka vermeyi tavsiye eder. Eğer bir kimsenin Allah'u Teâlâ'dan herhangi bir isteği varsa ve bu istek yerine gelirse şükür niyetiyle sadaka vermesi, 'Ya Rabbi, şu talebim yerine gelirse şu hayırda ya da bu ibadette bulunacağım.' demesinden çok daha hayırlıdır.

Ebu Hureyre'den (radiyallahu anh) rivayet edildiğine göre Efendimiz (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurmuştur:

'Nezir, âdemoğluna, Allah'ın kendisine takdir etmediği hiçbir şeyi yakınlaştırmaz. Ancak nezir, kadere muvafık olur. Nezir sayesinde, cimrinin kendi arzusu ile çıkarmak istemediği, cimriden çıkarılır. (Müslim).'

Hadiste de geçtiği üzere nezir gönülsüz ve karşılıklı vermek demektir. Dolayısıyla gönül hoşnutluğuyla verilen 'şükür sadakasıyla' bir tutulamaz. Bu bakımdan İslam'ın teşvik etmediği bu davranıştan uzak durmak daha evladır."

İLGİLİ HABERLER

İlim Yayma Cemiyeti’nde Mehmet Emin Arslan dönemiİlim Yayma Cemiyeti’nde Mehmet Emin Arslan dönemiEsnaf normalleşme sürecinin devam edebilmesi için kurallara uyulmasını istiyorEsnaf normalleşme sürecinin devam edebilmesi için kurallara uyulmasını istiyorMSB: 2 PKK/YPG’li etkisiz hale getirildiMSB: 2 PKK/YPG’li etkisiz hale getirildiSamsun'da kızının önünde eski eşini darbeden kişi tutuklandıSamsun'da kızının önünde eski eşini darbeden kişi tutuklandıCovid-19 kurallarını ihlal eden 214 kişiye para cezasıCovid-19 kurallarını ihlal eden 214 kişiye para cezası
SIRADAKİ HABER