HaberlerGündemPandemi sürecinde balık tüketimi arttı

Pandemi sürecinde balık tüketimi arttı

Covid-19 nedeniyle restoranların kapalı olması ve sokağa çıkma kısıtlamaları döneminde balık satışlarının artması esnafın yüzünü güldürüyor.

Pandemi sürecinde balık tüketimi arttı

Coronavirüs (Covid-19) birçok sektörü olumsuz etkilerken balık satışlarını arttırdı. Gaziantep’te Balık Hali esnafı, pandemi sürecinde halkın balığa büyük bir rağbet gösterdiğine dikkat çekti.

Özellikle virüsün yayılımında artış olduğu dönemde vatandaşların bağışıklık sistemlerini güçlendirmek amacıyla omega-3 deposu olan balığa talebin arttığını belirten esnaf, balık fiyatlarının da düştüğünü belirtti.

Denizi olmamasına rağmen Türkiye'nin balık üretim ve tüketiminde ön sıralarda bulunan Gaziantep’te balık fiyatlarının düşmesi ile halkın da balığa olan talebini artırdığına dikkat çeken esnaf, tezgâhlardaki halkın kırmızı et yerine balığı tercih etmeye başladığını ifade etti.

Tarım ve Orman Bakanlığınca yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki oranının artması nedeniyle hamsi avına 10 gün süreyle yasak getirilmesinin ardından hamsi balığı fiyatının arttığını, bu durumun da fiyatlara yansıdığı için satışlarını düştüğünü ifade eden esnaf, hamsi balığı dışındaki diğer tüm balık türlerine talep olduğuna dikkat çekti.

Süleyman Türkmen

Pandemi sürecinde balığa olan talebin arttığını ifade eden esnaftan Süleyman Türkmen, esnafın bu süreçte artan balık satışlarından memnun olduğunu söyledi.

“Pandemi sürecinde balık satışlarımız arttı”

Balık fiyatlarının uygun olduğunu belirten Türkmen, “Hamsi fiyatları şu anda yüksek. Bununla birlikte hamsi balığı biraz da küçük geliyor. Küçük olmasından dolayı zaten 10 günlük hükümet tarafından balık avı yasaklandı. Şu anda şoklanmış hamsi balığı satıyoruz. İnşallah 10 gün sonra yeni hamsi gelmeye başlayacak. Satışlarımız da normaldir. Pandemi sürecinde balığa ilgi bayağı arttı. Özellikle hamsi, istavrit ve uskumru çeşidi bayağı iyi satılıyor. Fakat bu süreçte daha çok fiyatı uygun olan balıklar satılıyor. Fiyatı yüksek balıkların satışı ağır oluyor.” dedi.

Murat Arar

“Her geçen gün balık tüketimi artıyor”

Halkın balık tüketiminde artış olduğunu belirten Murat Arar, “Gaziantep halkı çok ciddi bir şekilde balık tüketiyor. Pandemi olmasa halkımız yine balık tüketir. Çünkü halk, artık etten sıkıldı. Balıkçılar olarak balık satışlarından memnunuz. Satışlarımız çok iyi gidiyor. Her geçen gün balık tüketimi artıyor. Her kesime ve her bütçeye yönelik balıklarımız var.” ifadelerini kullandı.

“Pandemiden dolayı balığa yoğun bir ilgi var”

Hamsi balığı dışında diğer balık çeşitlerinin satışlarından memnun olduklarını belirten Abdulkadir Patlı ise şunları söyledi:

“Allah’a şükürler olsun balık satışlarımız iyi gidiyor. Pandemiden dolayı balığa yoğun bir ilgi var. Balık bağışıklık sistemime iyi geldiği için halk balığa rağbet gösteriyor. Müşterilerimiz de akın akın geliyor. hafta sonları da sokağa çıkma kısıtlamaları oluyor ama kısıtlamalarda da halkımıza hizmet ediyoruz. Hamsi yasağı olmadan önce satışlarımızı etkiliyordu. Çünkü diğer büyük illere göre, Gaziantep’e hamsi yüksek fiyattan geliyordu. Diğer illere nazaran Gaziantep’e hamsi balığı da zaten geliyor.”

Ali Tekin

“Halkımız pandemiden dolayı balığa rağbet gösteriyor”

Balık satışlarından memnun olduklarını ifade eden Ali Tekin de, “Balık satışlarımız pandemi sürecinde iki kat arttı. 3 gün önce 10 günlük hamsi yasağı başladı. Yasağın ardından hamsi satışları düştü. Çünkü hamsi balığı gelmiyor. Hamsi gelmediği için palamut, istavrit, levrek, somun ve çuka satışları arttı. Şu an piyasaya donmuş hamsi balıklar geliyor. Allah’a hamd olsun satışlarımız iyi gidiyor. Halkımız da pandemiden dolayı balığa rağbet gösteriyor.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER