HaberlerGündemPandemi nedeniyle Kızılay'ın kan stokları azalıyor

Pandemi nedeniyle Kızılay'ın kan stokları azalıyor

Covid-19 pandemisi nedeniyle kan stoklarında azalma yaşanan Kızılay'a kan bağışında bulunan Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar, vatandaşlara ve din görevlilerine kan bağışı çağrısında bulundu.

Pandemi nedeniyle Kızılay'ın kan stokları azalıyor

Gaziantep İl Müftülüğü, Şehitkamil İlçe Müftülüğü ve Şahinbey İlçe Müftülüğü, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın "kan bağışı" çağrısı üzerine harekete geçti.

Gaziantep İl Müftüsü Dr. Hüseyin Hazırlar ve yardımcıları ile Şehitkamil İlçe Müftüsü Feyyaz İdin ve beraberindeki din görevlileri, Şahinbey ilçesindeki Kavaklık Parkı’nın yanındaki 25 Aralık Kızılay kan alma biriminde kan bağışında bulundu.

Kan bağışı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan Müftü Hazırlar, kan bağışının önemine dikkat çekerek vatandaşları ve din görevlilerini kan bağışına davet etti.

Pandemi nedeniyle Kızılay'ın kan stokları azalıyor

Kampanyaya destek vermeleri için tüm din görevlilerini bilgilendirdiklerini aktaran Hazırlar, “Malumunuz ülkede insanlık olarak küresel bir salgınla karşı karşıyayız. Bu küresel salgın ile mücadele ederken Kızılay’ımız hastalarımıza kan ihtiyacının tedariki noktasında önemli bir işlev görüyor. Tabi kan stoklarının azalması nedeniyle Kızılay’ımız memleketimizin dört bir köşesine çağrıda bulundu. Biz de bu çağrıya Gaziantep’te görev yapan tüm din görevlileri olarak icabet ediyoruz.” dedi.

“Vatandaşlarımızı kan bağışına destek vermeye davet ediyoruz”

Pandemi sürecinin devam ettiğini anımsatan Hazırlar, “Kardeşimizin derdine derman olabiliriz. Bizler inanıyoruz ki bu pandemi sürecini inşallah millet ve insanlık olarak, dayanışma içerisinde, paylaşma ruhu içerisinde atlatacağız. Bugün kan bağışı noktasında destek bekleyen kardeşlerimize başta şahsım olmak üzere din görevlileri olarak kan bağışında bulunarak katkıda bulunmaya çalışacağız. Bizler şuna inanıyoruz; hasta kardeşlerimize kan bağışında bulunmak candan cana bir sadakadır. Bir insanın iyiliğine ve sağlığına vesile olmak, inanıyoruz ki Allah katında bir sadaka-i cariyedir, hayırdır ve sevaptır. Buna öncülük etmek ve örneklik etmek kabilinden din görevlerimiz de gün boyu saat 17:00’ye kadar kan bağışında bulunacaklar. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızı, kardeşlerimize gerek plazma gerekse kan bağışında bulunarak destek olmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle hasta kardeşlerimize Allah’tan şifalar niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Pandemi nedeniyle Kızılay'ın kan stokları azalıyor

“Covid-19 kurallarına uymamak kul hakkıdır”

Covid-19 nedeniyle alınan tedbirlere uyulmaması ve beraberinde salgının yayılmasına sebep olanların kul hakkına girdiklerini hatırlatan Hazırlar, “Pandemi döneminde birey veya toplum olarak bize düşen sağlık ile ilgili alınmış bütün kurallara uymak önemli bir görev ve aynı zamanda da dini bir vecibedir. Dolayısıyla sağlık konusunda ilgili kurumların almış olduğu kararlara uyma noktasında ihmalimizin bir kul hakkı olduğunu asla unutmayalım. Temizliğimize, mesafemize ve aramızdaki fiziki mesafeye olabildiğince dikkat edelim. Bu dikkatimiz de sağlık kurallarına uymaktır. Aynı zamanda dini açıdan da önemli bir sorumluluğu yerine getirmektir. Bu kurallara birlikte riayet edelim.” şeklinde konuştu.

Pandemi nedeniyle Kızılay'ın kan stokları azalıyor

“Camilerdeki Covid-19 tedbirleri takdir topluyor”

Pandemi döneminde camilerin başarılı sınav verdiğini belirten Hazırlar, Covid-19 tedbirlerinin en iyi şekilde camilerde uygulandığını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Camilerimiz özellikle bu salgın döneminde iki görevi üstlendi. Birincisi din görevlilerimiz marifetiyle biz topluma umut olmaya çalıştık. Çünkü bu dönemde bizim en çok ihtiyacımız umuttu. Topluma umut aşılamamız gerekiyordu. Bu konuda umut aşılamaya devam ettik. İkincisi örnek olmaya çalıştık. Camilerimizdeki bütün kardeşlerime gönülden teşekkür ediyorum. Çünkü bütün kurallara riayet ettiler. Öyle inanıyorum ki camimizdeki bu titizliğimize sosyal ve ticaret ticari hayatta, çarşıda, sokakta ve evimizde dikkat etmemiz halinde bu salgından çok kolaylıkla kurtulacağımızı düşünüyorum. Camilerimiz bu konuda örnek oluşturdu. Bu örnekliğe vesile olan din görevlilerimize gönülden teşekkür ediyorum. Cemaatimize de teşekkür ediyorum. Dua ediyorum ki yeniden omuz omuza ve yan yana bir araya geldiğimiz, ibadetlerimizi eda edebildiğimiz o günlere yeniden kavuşuruz.”

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER