HaberlerGündemPandemi döneminin en temiz mekânları camiler oldu

Pandemi döneminin en temiz mekânları camiler oldu

​Tüm dünyayı etkisi altına alan, hayatın her alanında kısıtlamalara neden olan Covid-19 salgınına karşı en güçlü korunma yollarının temizlik, fiziksel mesafe ve maske olduğu bu süreçte kurallara ve temizliğe en çok camilerde riayet ediliyor.

Pandemi döneminin en temiz mekânları camiler oldu

Adıyaman merkez Hacı Keleş Camii imamı Emrullah Yücel, pandemi döneminde ibadete açılan camilerde riski en aza indirmek için çeşitli önlemler aldıklarını belirtti.

Caminin girişine indirdiği kovaların içerisine galoş koyan Yücel, namaza gelen vatandaşlar için her vakit camiyi dezenfekte ettiklerini ve gül suyu ile camiyi daha güzel ve cazibeli hale getirdiklerini söyledi.

Yücel "Camimizi her gün temizleyip dezenfekte ediyoruz. Cemaatimizi gül suyu ile karşılıyoruz. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun dediği gibi pandemi sürecinde 'Türkiye'de bu işe yüzde yüz uyan tek yer var o da camiler.' Bizler bunun böyle olduğunu camilerimizde görüyoruz. Cami içerisinde temizliğe son derece dikkat ediyoruz. Cemaatimiz belirlenen kurallar çerçevesinde evden getirdikleri seccadeler üzerinde namazlarını ikame ediyorlar. Cami girişinde bıraktığımız galoşları giydikten sonra, içeride gül suyu ile cemaatimizi karşılıyoruz. Dinimizin bir emri olan temizlik, imanın yarısı olarak kabul ediliyor. Bundan dolayı Müslümanların yaşadıkları alanlar son derece temizdir." dedi.

Cami cemaatinden Mehmet Kaya "Camimizde fiziksel mesafenin yanı sıra maske ve temizlik kurallarına uyuluyor. Camilerimiz şu an daha temiz ve pandemiye karşı daha güvenli. Cemaatimiz daha önceden belirlenmiş alanlarda seccadesini sererek maskesini takarak namazını kıldıktan sonra camiden ayrılıyor." ifadelerini kullandı.

Selahattin Kuşçu ise " Pandemi döneminde genel olarak camilerimiz, özellikle kendi camimiz çok temiz. Fiziksel mesafe ve maskemize dikkat edip, hocalarımızın tavsiyeleri üzerine seccadelerimizi getiriyoruz. Görüldüğü üzere hocalarımız daha önceden namaz kılma yerlerini belirlediğinden her hangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Namazlarımızı kılıp evlerimize gidiyoruz." şeklinde konuştu.

Camilerin bu süreçte çok temiz olduğuna değinen Musa Güneş "Camimiz çok temizdir. Fiziksel mesafe, maske ve temizlik noktasında camilerde bir sıkıntımız yok. Cami cemaati olarak bütün kurallara uyuyoruz. Camimizin temizliği zaten göz önündedir." dedi.

İLGİLİ HABERLER

WhatsApp geri adım attı: Gizlilik sözleşmesinin tarihini ertelediWhatsApp geri adım attı: Gizlilik sözleşmesinin tarihini ertelediPervari'de yoğun kar yağışından kapanan 12 köyün yolu ulaşıma açıldıPervari'de yoğun kar yağışından kapanan 12 köyün yolu ulaşıma açıldıİş yerinden para kasasını çalan kişi eski çalışan çıktıİş yerinden para kasasını çalan kişi eski çalışan çıktıİletişim Başkanı Altun, Özdağ, Uğuroğlu ve Hatipoğlu'na yapılan saldırıları telin ettiİletişim Başkanı Altun, Özdağ, Uğuroğlu ve Hatipoğlu'na yapılan saldırıları telin ettiHafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının 7'ncisi başladıHafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasının 7'ncisi başladı
SIRADAKİ HABER