HaberlerGündem(özel Haber) İşyerini Babasına Bırakan Esnafa Para Cezası İddiası

(özel Haber) İşyerini Babasına Bırakan Esnafa Para Cezası İddiası

Siirt’te işyerine kısa süreliğine babasını bırakan şahıs, bu yüzden kendisine 5 bin 500 lira ceza kesildiğini iddia etti.

(özel Haber) İşyerini Babasına Bırakan Esnafa Para Cezası İddiası
Siirt’te işyerine kısa süreliğine babasını bırakan şahıs, bu yüzden kendisine 5 bin 500 lira ceza kesildiğini iddia etti.

Edinilen bilgiye göre, Siirt’te bir giyim mağazasını işleten Mert Özgen, olayın 2012 yılı aralık ayı sonunda meydana geldiğini söyledi. İşyeri sahibi Özgen, "Yarım saatliğine namaz kılmak için işyerimi babama emanet ettim. Namaz sonrası geldiğimde SGK denetçilerinin kestiği 5 bin 500 lira ceza makbuzuyla karşılaştım. Bunun önce bir şaka olduğu sandım, daha sonra soluğu aldığım SGK’da 'İşyerini babana emanet ettiğin için sana ceza kesildi' denildi. Yasada, eşinden başka kimsenin işyerine bakamayacağı ifade ediliyor. Bu uygulama çok saçma. Öncelikle ben bekarım, 70 yaşında olan babam da 30 yıldır bu mağazada esnaflık yaptıktan sonra emekli oldu. Kardeşi dükkanda, babası dükkanda diye küçük esnafa ceza kesilir mi? Küçük esnaf zaten AVM’ler karşısında her geçen gün eriyip, can çekişiyor, böyle bir dönemde bu uygulama bizi bitirmeye yöneliktir" dedi.

KONU YARGIYA TAŞIDI

Yasal faiziyle birlikte 6 bin 500 liraya ulaşan ceza için mahkemeye başvurduğunu söyleyen Mert Özgen, Siirt’te ilk kez böyle bir ceza işlemiyle karşılaştığını dile getirdi. Özgen, "Yarın hastalanırsam işyerini kime emanet edeceğimi düşünüyorum, hiç mi namaz kılmaya veya bir dostumuzu ziyaret etmeye gitmeyeceğiz. Bu ceza emsal teşkil ediyor, babasından dolayı işyerine ceza kesilmesi bana göre bir ilk olduğu için bunu mahkemeye taşıdım, çıkacak sonucu hayırla bekliyorum. Eğer sonuç alamazsam bu işyerini kapatacağım. Kepengi kapatıp anahtarını da SGK’ya teslim edeceğim, günlük 30 lira ile dükkan kapatıyoruz, hatta bazı durumlarda siftah bile yapamamamıza rağmen kesilen bu ceza hiçbir mantığa sığmaz” diye konuştu.

“BÖYELE BİR UYGULAMA VARSA ÖNCE ESNAF BİLGİLENDİRİLMELİ”

Böyle bir uygulamadan esnafın haberinin olmadığını söyleyen baba Aydın Özgen, küçük esnafın durumunun ortada olduğunu ve günlük aişelerini zor karşıladıklarını söyledi. Özgen, "5 bin 500 lira ceza bizi mağdur etti, böyle bir uygulama varsa önce esnaf uyarılmalı, ardından bilgilendirmeler yapılıp, bilinçlendirilmelidir. Vergi, SGK’larımızı zar zor yatırıyoruz. SSK denetçileri, ‘Oğlun olmadan sen bu işyerinde duramazsın’ dediler, hatta çocuk olmadığı için eşi oturur diyorlar, ama çocuğum bekardır, çok trajikomik bir ceza oldu” şeklinde konuştu.

SGK yetkilileri kanunsuz bir uygulama yapılmadığını ileri sürerek, denetçilerin yasalar çerçevesinde gerekli uygulamayı yaptıklarını dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER

Fahrettir Altun: Sosyal medya platformlarının ülkemize temsilci atamaları sevindiriciFahrettir Altun: Sosyal medya platformlarının ülkemize temsilci atamaları sevindiriciDiyarbakır’a tramvay ve El Cezeri Bilim Merkezi yapılacakDiyarbakır’a tramvay ve El Cezeri Bilim Merkezi yapılacakDiyarbakır'da yol ve beton boru çalışmaları devam ediyorDiyarbakır'da yol ve beton boru çalışmaları devam ediyorİkna edilen 2 PKK mensubu teslim olduİkna edilen 2 PKK mensubu teslim olduVan Valiliğinden çığ açıklamasıVan Valiliğinden çığ açıklaması
SIRADAKİ HABER