HaberlerGündemOtobüste ring sistemi nedir?

Otobüste ring sistemi nedir?

Ring seferi, başladığı noktaya geri dönen, kalktığı yer ile döndüğü yer aynı olan otobüs hatları için kullanılan bir tabirdir.

Otobüste ring sistemi nedir?

Bir toplu taşıma aracının ilk ve son durağı aynı nokta olan seferine ring seferi denir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin toplu taşımada ‘Ulaşım Master Planı’nı revize etmesiyle Yenişehir ve Kayapınar ilçelerine bağlı TOKİ’lerde 15 Mart tarihinden itibaren ring sistemi uygulamaya konuldu.

Buna göre, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesi Üçkuyular ve Yenişehir Memur Sen Toplu Konutlarında yaşayan vatandaşlar, toplu ulaşımdan yararlanmak için ringlerle Gazi Yaşargil Araştırma Hastanesi’nde bulunan duraklara taşınıyor.

TOKİ’lerden ringlerle toplanarak otobüs durağına getirilen vatandaşlar, Araştırma Hastanesi durağından şehir içine ilgili güzergâhlara ulaşım sağlamaya çalışıyorlar.

Halk, ring araçlarında tıklım tıklım yolculuk yaptıklarını ve ciddi zaman kaybı yaşadıklarını, işyerlerine geç kaldıklarını belirterek yeni sistemden şikayetçi olduklarını dile getiriyor.

Ulaşım Master Planı çerçevesinde toplu taşımada ulaşım ağını genişleten Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, oluşturduğu 4 yeni ana hat ve 4 besleme hattı 15 Mart’tan itibaren 83 araç ile vatandaşlara hizmet etmeye başladı, ancak halk bundan memnun değil.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi toplu taşımada ‘Ulaşım Master Planı’nı revize ederek, birçok güzergâha yeni hatlar açmaya başladı. Ulaşım Daire Başkanlığı, ana hat olarak belirlediği A1, A2, A3 ve A4 adıyla açtığı yeni güzergâh hatlarında toplu taşıma araçları 8 dakikada bir sefer düzenliyor.  Ana hatlardaki yoğunluğu azaltmak için ise 4 besleme hat vatandaşlara hizmet veriyor. Ana ve besleme hatlarda ise toplam 83 adet toplu taşıma aracı yolcu taşıyor.

Yeni ana hat durakları oluşturuldu

Yeni oluşturulan ana hatlar;

A1 hattı 16 araç ile Üniversite Dağ kapı Elâzığ Bulvarı Gevran Caddesi Ofis Koşuyolu Bayındırlık Tesisler 500 Evler güzergahında.

A2 hattı 16 araç ile Üniversite Dağ kapı Çift Kapı Anıt Park Ofis Koşuyolu Bayındırlık Tesisler Diclekent Bulvarı Fırat Bulvarı Stadyum güzergahında.

A3 hattı 18 araç ile Üniversite Dağ kapı Çift Kapı Anıt Park Ofis Koşuyolu Hat Boyu Polis Okulu Emek Caddesi Fırat Bulvarı Dicle Kent Bulvarı Mezopotamya Bulvarı Araştırma Hastanesi güzergahında.

A4 hattı 16 araç ile Üniversite Dağ kapı Elâzığ Bulvarı Üç Kuyu TOKİ Araştırma Hastanesi duraklarından oluşacak.

Besleme hattı oluşturuldu

Ana hatlara ek olarak da 4 noktada besleme hattı açıldı. Dicle Üniversitesi’nde 5 araç ile kampus içi için 5 dakikada bir sefer düzenlenirken, Afet evler bölgesinde 4 araç ile 500 Evler –Afet Evler- 500 Evler Toki-Leyla Kasım Caddesi- Urfa Bulvarı güzergâhında 8 dakikada bir sefer düzenleniyor.

Üç kuyu TOKİ bölgesi 4 araç ile Araştırma- Üç Kuyu TOKİ güzergâhında 8 dakikada bir sefer yapılıyor. Araştırma Hastanesi 4 araç ile Araştırma Hastanesi-Memur Sen TOKİ- Güneydoğu Yapı Kooperatifi- Maliye Konutları-Sosyal Konutlar-D Tipi Cezaevi güzergâhında 10 dakikada bir sefer düzenleniyor.

Ringlerde ücret tarifesi

Afet Evleri ve 500 Evler bölgesinde kısa mesafe indi-bindi yapıldığında tam ücret ödeyen vatandaşlar, sadece ring seferini kullandıklarında 1 TL ödeyecek. Ring hattına binen ve 1 TL ödeyen vatandaşlar, toplu taşıma ait ana hatlara 1 saat içinde aktarma yaptıklarında ise, yine 1 TL ödeyerek tek ücretle seyahatlerini tamamlayacak.

Ana hatlarından 1 saat içerisinde ring hattına aktarma yapan vatandaşlar, biniş kartı olan Diyarkart’ı kullandıklarında ücret alınmayacak.

Aynı şekilde ring hattına bindiklerinde 1 TL ödeyen öğrenciler, ana hatlara 1 saat içinde aktarma yaptıklarında, 0,25 TL ödeyerek tek ücretle seyahatlerini tamamlayabilecek.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER