HaberlerGündemOsmanlı"nın "Saray Ekmeği" Yeniden Üretilmeye Başlandı

Osmanlı"nın "Saray Ekmeği" Yeniden Üretilmeye Başlandı

Antalya’nın Serik ilçesinde faaliyet gösteren bir firma, 5 kilogramlık "Saray Ekmeği"ni satışa sundu.

Osmanlı"nın "Saray Ekmeği" Yeniden Üretilmeye Başlandı
Antalya’nın Serik ilçesinde faaliyet gösteren bir firma, 5 kilogramlık "Saray Ekmeği"ni satışa sundu.

Buğday, çavdar, yulaf ve mısır unları ile ruşeym, haşaş, keten tohumu, buğday ezmesi, çavdar ezmesi, susam, ay çekirdek içi, kuru üzüm, çörek otu ve doğal ekşi hamur mayasından yapılan ve yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki ekmeğin geleneksel fırın ortamında 1.5 saattte pişirildiği belirtildi.

Seriklilerin büyük ilgi gösterdiği ekmek, kilogramı 5 TL’den satılırken, Yağcılar Unlu Mamüller Firması ortaklarından Mahmut Yağcılar, “Son zamanlarda çeşitli kurumların yaptıkları araştırmalarda standart olarak üretilen ekmeklerin bazı zafiyetlerinin olduğu ortaya çıktı. Daha iyi ve sağlıklı ekmeği nasıl üreteceğimiz konusunda 1 yıla yakın bir süredir akademisyenlerle birlikte çeşitli araştırma yaptık. Araştırmalar sonucunda Osmanlı Selçuklu dönemlerinde yapılan ekmekle ilgili olarak çeşitli bulgulara ulaştık. Osmanlı Sarayı’nda yapılan ekmekler konusunda çalışmalar yaptık. Bunun sonucunda yaklaşık 16 çeşit tahıl ve hamur mayasıyla o dönemki ekmeği üretmeyi başararak Saray Ekmeği adıyla satışa sunduk” dedi.

Ekmeğin adeta şifa kaynağı olduğunu belirten Mahmut Yağcılar, ekmeğe büyük talep olduğunu da sözlerine ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Gaziantep Valiliği binası için alınan yıkım kararı tartışmalara neden olduGaziantep Valiliği binası için alınan yıkım kararı tartışmalara neden olduMardin’de havan rampası ve mühimmatı ile patlayıcı ele geçirildiMardin’de havan rampası ve mühimmatı ile patlayıcı ele geçirildiAzerbaycan askerleri "Kış Tatbikatı" için Kars'a geldiAzerbaycan askerleri "Kış Tatbikatı" için Kars'a geldiMirasçılık belgesine ve vasiyetname sorgulamaya yoğun ilgiMirasçılık belgesine ve vasiyetname sorgulamaya yoğun ilgiTunceli-Erzincan Karayolu tipi nedeniyle kapandıTunceli-Erzincan Karayolu tipi nedeniyle kapandı
SIRADAKİ HABER