HaberlerGündem'Ormanda bitki toplayan yabancıları ihbar edin'

'Ormanda bitki toplayan yabancıları ihbar edin'

Orman ve Su İşleri Denizli Şube Müdürü Hamdi Akan, vatandaşlardan ormanlarda gördükleri yabancıları güvenlik güçlerine ihbar etmelerini istedi. Biyolojik çeşitliliğin korunmasının vatandaşlık görevi olduğunu ifade eden Akan, “Kırsal alanda ve dağlarda bitki, böcek, kuş materyaller toplayan yabancı şüpheli şahıslar görüldüğünde derhal jandarma, emniyet ve Orman ve Su İşleri şube müdürlüğü birimlerine haber verilmeli. Biyolojik çeşitliliğe sahip çıkmak, hepimizin vatandaşlık görevi. Biyokaçakçılık

'Ormanda bitki toplayan yabancıları ihbar edin'
Orman ve Su İşleri Denizli Şube Müdürü Hamdi Akan, vatandaşlardan ormanlarda gördükleri yabancıları güvenlik güçlerine ihbar etmelerini istedi. Biyolojik çeşitliliğin korunmasının vatandaşlık görevi olduğunu ifade eden Akan, “Kırsal alanda ve dağlarda bitki, böcek, kuş materyaller toplayan yabancı şüpheli şahıslar görüldüğünde derhal jandarma, emniyet ve Orman ve Su İşleri şube müdürlüğü birimlerine haber verilmeli. Biyolojik çeşitliliğe sahip çıkmak, hepimizin vatandaşlık görevi. Biyokaçakçılık yapan kişi veya kişilere, yakalandıklarında 35 bin lira para cezası ve 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası veriliyor.” dedi.

Şube müdürlüğü olarak biyokaçakçılığın önlenmesi için ilçelerde toplantılar düzenlediklerini belirten Akan, “Uluslararası sözleşmelere göre devletler, kendi sınırları içindeki genetik kaynaklara erişimi düzenleme hakkına ve yetkisine sahiptir. Doğadan biyolojik kaynakların yetkili makamların izni olmadan toplanması ve yurtdışına çıkarılması, biyokaçakçılık veya diğer adıyla biyokorsanlıktır. Bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalar ve bu canlılara ait parçalar, genetik materyal ve genetik kaynak özelliği taşır. Ülkemiz ve ilimiz, eşsiz ve zengin genetik kaynakları ile biyokaçakçılığa maruz kalmaktadır. Ülkemizden yabani bir türün bireyinin veya parçasının yurtdışına çıkarılması izne tâbidir.” diye konuştu.

Denizli’de Honaz Dağı, Çivril Akdağ Dağı, Sandras Dağı, Babadağ ve Bozdağ’da endemik bitkilerin zengin olarak bulunduğunu anlatan Akan, “Sadece Denizli’de yetişebilen endemik bitki ve canlı türlerimiz mevcut. Bunların en başında dağ papatyası, dağ çiğdemi, hasketen otu, sabun otu ve Tavas kurbağasıdır. Bu türlerimizi tanıtmak, biyokaçakçılardan korumak için 19 ilçede, mahalle muhtarlarımız ve emniyet güçlerimizle toplantılar yapmaya devam edeceğiz. Bitkilerin tohumlanma mevsiminin başladığı bugünlerde özellikle kırsalda, dağlık alanda bulunan vatandaşlarımız, bu kaçakçılara karşı daha duyarlı olmalı.” şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Tarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandıMardin-Midyat bölünmüş yol yapımına başlandı​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması​ İnşaat firmasına yapılan operasyonun ardından mağdurlar ve avukatlarından basın açıklaması
SIRADAKİ HABER