HaberlerGündemOmü Çocuk Üniversitesi Kuruldu

Omü Çocuk Üniversitesi Kuruldu

Avrupa’da 100’ü aşkın üniversite bünyesinde bulunan ve Türkiye’de sadece 7 üniversitede kurulmuş olan Çocuk Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde “OMÜÇEM” adıyla çalışmalarına aktif olarak başladı.

Omü Çocuk Üniversitesi Kuruldu
Avrupa’da 100’ü aşkın üniversite bünyesinde bulunan ve Türkiye’de sadece 7 üniversitede kurulmuş olan Çocuk Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde “OMÜÇEM” adıyla çalışmalarına aktif olarak başladı.

Kanal 55 Televizyonu “Akademik Bakış” programında Doç. Dr. Bekir Şişman’ın sorularını cevaplayan OMÜÇEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. İsmail Gelen; tüm velileri ve öğrencileri ilgilendiren önemli açıklamalarda bulundu: “Avrupa Üniversiteler Birliği’ne göre; üniversitelerin bilimsel çalışma yapma, meslek uzmanlığı kazandırma ve topluma hizmet etme olmak üzere üç önemli görevi vardır. Bu görevlerden üçüncüsünün yerine getirilmesi amacına hizmet eden Çocuk Üniversitesi, OMÜ’nün sadece yetişkinlerle değil, çocuklarla da iç içe olmasını sağlayacaktır. OMÜ Çocuk Üniversitesi (OMÜÇEM); ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik olarak merkez bünyesinde yapılacak olan her türlü bilim, sanat, kültür ve spor alanlarında üniversite içinde veya dışında çeşitli uygulamalı dersler, etkinlikler, geziler, laboratuvar çalışmaları, konferanslar ve çalıştaylar düzenleyerek buralarda uygulamalı çalışmalar yapmayı hedeflenmektedir. OMÜ Çocuk Üniversitesi; öğrencileri meslek seçimi, bir alanda daha detaylı ve derinlemesine bilgi sahibi olma, yönlendirme, basit mesleki tecrübeler yaşatma, bireylerin kendini tanımalarını sağlama, geliştirme ve gerçekleştirmesine katkıda bulunmaları açısından, olumlu bir etkiye sahip olması öngörülüyor. Çeşitli etkinlik ve kurslar doğrudan doğruya üniversite öğretim elemanları tarafından ve üniversitenin mekânları içerisinde verilecek. Öğrencilerin ilgi duyduğu alanlarda bilimsel araştırma yapmalarına uygulamalı olarak fırsat verme, yüksek öğretime ilgi ve bilime saygıyı artırma açısından Çocuk Üniversitesi’nin önemli işlevlerde bulunması öngörülüyor. Buna ek olarak OMÜ Çocuk Üniversitesi’nin uzun vadede; diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmasını sağlama, kamu imkanlarının verimliliğini artırma ve çevremizdeki insan sermayesini etkili kullanma açısından etkili olacağı öngörülmektedir. OMÜ Çocuk Üniversitesi’nin faaliyetleri; beceri ve sanat programları, bilim modülleri, yaz okulları ve geziler ana başlıkları altında yürütülmektedir. OMÜ Çocuk Üniversitesi; ilk önce ‘Aktif İngilizce, Temel Web Tasarımı, Üretken Bilimsel Düşünmeye Giriş, Fen Bilimleri ile Tanışma Okulu, Deneylerle Fen Bilimleri Okulu’ adıyla etkinlikler planlamıştır. Önümüzdeki süreçte ise; robot yapımı, yan flüt, bilgisayar destekli tasarım, böcek dünyası, ebru ve minyatür, maket uçak yapımı, satranç, TÜBİTAK proje yazma modülü gibi etkiliklerin açılması planlanmaktadır.”

Konuyla ilgili olarak OMÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan’ın öncülüğünde, üç yıla yakın bir süredir çalışıldığını ifade eden OMÜÇEM Müdürü Yrd. Doç. Dr. İsmail Gelen; etkinliklerin ayrıntılarına ve bundan sonraki gelişmelere ‘http://cocukuniversitesi.omu.edu.tr/’ adresinden ulaşılabileceğini belirtti. Etkinliklerin sonunda katılımcılara “OMÜ Katılım Belgesi” verileceğini belirten OMÜÇEM Müdürü, hedef kitlelerinin tüm ilk-orta ve lise öğrencileri olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERLER

Gaziantep’te 25 kilo sentetik uyuşturucu ele geçirildiGaziantep’te 25 kilo sentetik uyuşturucu ele geçirildiUyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 9 şüpheli tutuklandıUyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 9 şüpheli tutuklandıMardin kırsalında patlayıcı yapımında kullanılan oksijen tüpü bulunduMardin kırsalında patlayıcı yapımında kullanılan oksijen tüpü bulunduVIP kelimesinin anlamı nedir? VIP'nin açılımı nedir?VIP kelimesinin anlamı nedir? VIP'nin açılımı nedir?Kanaat önderi Salih Günaydın’ın ismi okula verildiKanaat önderi Salih Günaydın’ın ismi okula verildi
SIRADAKİ HABER