HaberlerGündemÖlü bulunan asker Ali Önal"ın babası, yeni iddiaları yargıya taşıdı

Ölü bulunan asker Ali Önal"ın babası, yeni iddiaları yargıya taşıdı

Bitlis'in Tatvan ilçesinde vatani görevini yaparken 14 Ekim 2011 tarihinde 5 aylık asker iken silahıyla birlikte firar ettiği öne sürülen ve olaydan 5 gün sonra Tatvan-Hizan karayolu üzerinde cesedi bulunan asker Ali Önal’ın (21) ölümündeki sır perdesi halen çözülemedi. Baba Bayram Önal ise, olayın intihar olmadığına yönelik yeni bir iddiayla Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

Ölü bulunan asker Ali Önal"ın babası, yeni iddiaları yargıya taşıdı
Bitlis'in Tatvan ilçesinde vatani görevini yaparken 14 Ekim 2011 tarihinde 5 aylık asker iken silahıyla birlikte firar ettiği öne sürülen ve olaydan 5 gün sonra Tatvan-Hizan karayolu üzerinde cesedi bulunan asker Ali Önal’ın (21) ölümündeki sır perdesi halen çözülemedi. Baba Bayram Önal ise, olayın intihar olmadığına yönelik yeni bir iddiayla Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu.

Olayın üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen halen olayın üzerinde ki sır perdesi çözülemeyen Er Ali Önal’ın ölümü ile ilgili askerin Babası Bayram Önal yeni bir iddiayı gündeme getirerek, iddia ile ilgili yazılı dilekçe ile Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. 4 yıldır şüpheli ölümü çözmek için izini sürdüğü olayla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Bitlis’in Tatvan ilçesine gelen Baba Bayram Önal, cesedin bulunduğu yere yakın Yayalar köyüne giderek köy muhtarı ve köy sakinleriyle görüştü. Köylülerle görüşen ve yeni bilgiler edinen Baba Önal, daha sonra olayla ilgili yeni bir delil sayılması için köylülerden edindiği bilgileri yazılı dilekçeye dökerek Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı'na sundu.

Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu dilekçesinde köylülerden edindiği bilgi ve iddiaların araştırılmasını isteyen Baba Bayram Önal, dilekçesinde; olayın intiharmış gibi gösterilmesine karşın cinayet olduğunu iddia etti. Olayın meydana geldiği gün olay yerine giden ve cesedi yerinde gören Yayalar Köyü Muhtarı ve köy sakinleriyle görüşen Baba Bayram Önal, köylülerin cesedin bulunduğu alanda “kurşun kovanı yoktu” iddiası üzerine olayın yeniden soruşturulması için Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı dilekçeyle başvurdu. Baba Önal, olayla ilgili bir yazılı dilekçede Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına gönderdi.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Baba Bayram Önal, olayın kesinlikle cinayet olduğunu ancak buna karşın olayın intihar olarak üzerinin kapatılmaya çalışıldığını iddia etti. Olayda birçok şüpheli durum olduğunu öne süren Baba Bayram Önal, Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu dilekçesinde de bu iddialarını desteleyen köylülerin iddialarına yer verdiğini ifade etti. Olayı araştırmak için geçtiğimiz günlerde cesedin bulunduğu köye gittiğini ve yine olayla ilgili yeni bilgiler edinmek için cesedin bulunduğu yere yakın bir yerde bulunan Yayalar Köyü muhtarı ve köy sakinleriyle görüştüğünü ifade eden Baba Bayram Önal, “Köylülerle görüştüğümde cesedin bulunduğu gün olay yerinde olan bazı köylüler ve köy muhtarı olay yerinde kurşun kovanı bulunmadığını hatta askeri yetkililerin intihar etmiş demelerine karşın kendilerinin askeri yetkililere “intihar ettiyse kurşun kovanı nerede?” diye sorduklarını bunun üzerine askeri yetkililerin kovanın ormanlık alanda kaybolduğunu söylediklerini söylediler. Yani köylülerinde belirttiği üzere olay yerinde intihar ettiğine dair her hangi bir kovan bulunamadı. Ancak buna karşın hazırlanan raporlarda olay yerinde kovanların bulunduğu tutanaklara yazılmış. Burada bir açık bir çelişki var. Çünkü o gün orada her hangi bir kovan bulunamamıştı. O kovanlar ne oldu, yada nerden getirildi bilmiyoruz. Bende bu köylülerin ve köy muhtarının beyanatı üzerine araştırılmak üzere Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçeyle başvurdum. Aynı dilekçemi ayrıca Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, Adalet Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına gönderdim.” dedi.

Yaklaşık 4 yıldır hukuk mücadelesi verdiklerini ve artık gençliğinin baharında hayata gözlerini yuman oğlunun ölüyle ilgili sır perdesinin çözülmesi istediklerini dile getiren Baba Bayram Önal, "Artık bu olay çözülsün ve sorumlular cezasını çeksin istiyoruz. 4 yıldır hukuk mücadelemiz devam ediyor. Bir o kadar devam etse de biz bu işin peşini bırakmayacak ve her daim takipçisi olacağız." diye konuştu.

Aradan geçen süre zarfından olayla ilgili bir gelişme yaşanmazken, olayın davasına ise Muş Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediliyor.

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER