HaberlerGündem"Okul müdürü atamalarında tecrübe, başarı ve liyakat hiçe sayıldı"

"Okul müdürü atamalarında tecrübe, başarı ve liyakat hiçe sayıldı"

Aktif Eğitim Sen Ağrı İl Temsilcisi Ali Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul müdürlerinin performans değerlendirmelerinin açıklandığını, Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde okul yöneticilerinin puanlamaları belli olduğunu söyledi. Ceylan “Günler öncesinden yüksek sesle vurguladığımız ‘liyakat esas alınmalı’ söylemimize karşı maalesef kulaklar tıkanmış, tecrübe, başarı ve liyakat hiçe sayılmıştır. Uzun yıllardan beri okulları idare eden başarılı okul müdürleri, görevden alınarak tasfiye edilmiş

"Okul müdürü atamalarında tecrübe, başarı ve liyakat hiçe sayıldı"
Aktif Eğitim Sen Ağrı İl Temsilcisi Ali Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul müdürlerinin performans değerlendirmelerinin açıklandığını, Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde okul yöneticilerinin puanlamaları belli olduğunu söyledi. Ceylan “Günler öncesinden yüksek sesle vurguladığımız ‘liyakat esas alınmalı’ söylemimize karşı maalesef kulaklar tıkanmış, tecrübe, başarı ve liyakat hiçe sayılmıştır. Uzun yıllardan beri okulları idare eden başarılı okul müdürleri, görevden alınarak tasfiye edilmiştir." dedi.

Görevden almaların, hangi kritere göre yapıldığının merak edildiğini anlatan Ali Ceylan,"Başarılı okul müdürleri adeta siyasi kıyıma uğramıştır. İlimizde değerlendirmeye alınan 92 okul müdüründen çok yüksek oranda yandaş sendika üyesine geçer not verilmiş ve diğer okul müdürleri o sendikaya üye olmadıkları gerekçesiyle adeta cezalandırılmışlardır. Burada sitemimiz 75 ve üzeri puan alan okul müdürlerine değil, değerlendirmede adil davranmayan ve malum sendikanın hazırladığı listelerle hareket eden yetkililerdir. Yapılan bu hukuksuz işlemin adalet imbiğinden süzülerek hakikatin tecelli edeceğine inanıyor, birileri tarafından başarısız sayılsalar da o müdürlerimizin kamu vicdanında başarılı olduklarını da buradan ilan ediyoruz." diye konuştu.

Okullarında başarılı olduğunu öğrenci, veli ve öğretmen puanlamasında tam puan alarak kanıtlayan okul müdürlerinin, Milli Eğitim müdürlüklerinde masa başında kaybettiğinin vurgulayan Ceylan, “Bu utanç, masa başında hür iradeleriyle karar veremeyen karar sahiplerine aittir. Öğretmenin müdüre puan vermesi için altı ay beraber çalışma süresi gerekirken daha bir ay önce göreve başlayan şube müdürü, neye göre puan veriyor? Siyasi baskılarla sadece yandaş sendikanın istediği kişilere yüksek puan vermek adalet midir? Bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş insanların alın teri çalınmış, hakkı gasp edilmemiş midir, diye soruyoruz.” şeklinde konuştu.

Aktif Eğitim-Sen'in, hep doğrunun yanında olmayı ilke edinmiş bir sendikadır olduğunu savunan Ceylan şunları ifade etti: "Bundan dolayı gelip geçici siyasi mülahazaları değil de, ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan genç nesilleri düşünmek zorunda olduğumuzun bilincinde olarak bazı uygulamaların getireceği acı sonuçları önceden tespit ve ifade etmeyi bir borç biliyoruz. Bu nedenle şu an uygulanmakta olan ve yarın ciddi sıkıntılar doğuracağından emin olduğumuz idareci atamalarında yüzde 60’lık idari puanlamanın değil de, liyakatin esas alındığı, eğitimin gerçek paydaşlarının belirleyeceği bir değerlendirme sistemi olmasını istiyoruz.”

İLGİLİ HABERLER

PKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vuruldu
SIRADAKİ HABER