HaberlerGündemÖğrencilerden ulaşım zammı protestosu

Öğrencilerden ulaşım zammı protestosu

Uşak’ta ulaşıma yapılan zamlara karşı yaklaşık 3 bin imza toplayan üniversiteli öğrenciler, topladıkları imzaları Uşak Valiliği ve Uşak Belediyesi'ne verdi.

Öğrencilerden ulaşım zammı protestosu
Uşak’ta ulaşıma yapılan zamlara karşı yaklaşık 3 bin imza toplayan üniversiteli öğrenciler, topladıkları imzaları Uşak Valiliği ve Uşak Belediyesi'ne verdi.

Uşak Üniversitesi öğrencileri, 95 kuruş olan şehir içi öğrenci ulaşımın geçtiğimiz ay yapılan zamla 1 lira 10 kuruş olmasına tepki gösterdi. Bir hafta boyunca İsmetpaşa Caddesi üzerinde bulunan Tiritoğlu Parkı'nda açtıkları stantta imza kampanyası düzenleyen öğrenciler, topladıkları yaklaşık 3 bin imzayı yürüyüş yaparak Uşak Valiliği ve Uşak Belediyesi'ne verdi.

Çeşitli sloganlar eşliğinde belediye önüne kadar yürüyen ÖOP'li öğrenciler adına basın açıklaması yapan üniversite öğrencisi Gülfem Gürses, yapılan son zamlarla birlikte mesafe ve ücret oranına göre Ege Bölgesi'nin en pahalı ulaşımı Uşak’ta olduğunu öne sürdü. Öğrenci ücretinin 95 kuruş tan 1 lira 10 kuruşa çıkarıldığını dile getiren Gülfem Gürses, “Yapılan zam yüzde 15’i bulmuştur. Toplu taşıma daha önce 3 dakikada bir geçerken 10 ve 15 dakikada bir duraklardan geçmeye başladı. Araçlar yetersiz olduğu için vatandaş ve öğrenciler balık istifi araçlara binmek zorunda bırakılmıştır. Üniversiteye giden araçlar sadece üniversite öğrencilerini taşımalı, araçlar şehir içinde mahallelerden dolaşmayıp doğrudan şehir merkezi ve üniversite kampüsü güzergahını kullanmalıdır. Üniversite hattında olan güzergahta vatandaşlar için ayrı bir hat açılmalıdır. 2 Ağustos'ta Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren 6495 sayılı torba yasasında yapılan 4736 sayılı kanunun 1. maddesinde yapılan değişiklikle 'Sağlık kurulu raporları yönetmeliğine göre engelli olan vatandaşların belediyelere bağlı veya belediyelerin denetledikleri toplu taşım araçlarından ücretsiz olarak yararlanacaklardır' hükmünün bir an önce uygulanmasını istiyoruz. Yaşadığımız ev yaşadığımız şehir ise bu evde sözümüz olsun istiyoruz. Bu evde dayatılan değil danışılan hizmet istiyoruz.” dedi.

Uşak Belediyesi binası önünde toplanan öğrenciler basın açıklamasını okuduktan sonra ÖDP İl Başkanı Mahmut Uludağ ve öğrencilerden oluşan heyet, topladıkları dilekçeleri Belediye Başkanı Ali Erdoğan’a verdi. Grup daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

İLGİLİ HABERLER

Türkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan Tekin
SIRADAKİ HABER