HaberlerGündemÖğrenciler, mini referandumda "dershaneler kapatılmasın" dedi

Öğrenciler, mini referandumda "dershaneler kapatılmasın" dedi

Bağcılar’da bir dershanede eğitim gören öğrencilerin talebi üzerine yapılan mini referandumda, büyük çoğunluk ‘dershaneler kapatılmasın’ dedi.

Öğrenciler, mini referandumda "dershaneler kapatılmasın" dedi
Bağcılar’da bir dershanede eğitim gören öğrencilerin talebi üzerine yapılan mini referandumda, büyük çoğunluk ‘dershaneler kapatılmasın’ dedi.

Bağcılar’da faaliyet gösteren Final Dergisi Dershanesi yönetimi, öğrencilerden gelen istek üzerine dershanelerin kapatılıp kapatılmaması için kendi bünyesinde referandum düzenledi. Dershaneye devam eden 1.183 öğrencinin katıldığı referandumda, öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dershanelerin kapatılmaması yönünde oy kullandı. Öğretmenlerin yaptığı sayımda 1.183 öğrenciden 1.036’sı ‘dershaneler kapatılmasın’ derken 147 öğrenci aksi yönde oy kullandı.

“DERSHANEDE OKULDAN ÖNDE GİDİYORUZ”

Oy kullanan 10. sınıf öğrencilerinden Özge Karayol, okula göre dershanede işledikleri konuların önde gittiğini söyledi. Dershanelerin kapatılmamasını isteyen Karayol şöyle konuştu: “Dershane sayesinde okulda anlamadığım konuları daha iyi pekiştiriyorum. Okulda öğrendiklerimi dershanede de görerek aynı zamanda derslerime daha etkili olduğu kanaatindeyim. Ayrıca benim okulum dershanemden daha geride gidiyor. Okulda da sözlü notları kaldırıldı. Ders durumuna göre performanslar verilecek. Dershanede önceden gördüğüm konuları okulda hocalar sorduğunda bildiğim zaman, performansımı yüksek verecekler. Bu da benim sınavımı etkileyecek, bu yüzden dershanelerin kapanmasını istemiyorum.”

İstanbul Erkek Lisesi öğrencisi olan Hakan Taş da dershanelerin kapatılmaması gerektiğini söyledi. Dershanenin kendisine büyük bir fayda sağladığına dikkat çeken Taş, “Sınavlarda 3 sene 500 puan yapmamdaki en büyük faktör dershanemdir. Dershaneye gitmeseydim bu başarıyı sağlayamazdım. Çünkü dershane temposuna alıştım. Şuan birden dershaneler kapatılırsa YGS-LYS nasıl hazırlanacağım konusunda endişeliyim.” diye konuştu.

Dershanenin idarecilerinden Celal Vardar ise referandum yapma teklifinin öğrencilerden geldiğini belirtti. Öğrencilerin isteği üzerine bir sandık oluşturduklarını anlatan Vardar, “Kamuoyunda günlerdir dershaneler konuşuluyor. Bu konuda hep büyükler konuşuyor. Öğrencilerimizden ‘Neden kimse bizim görüşümüzü almıyor? Bu işin öznesi biziz, neden bize sorulmuyor?’ şeklinde bir eleştiri oldu. Bizde bunun üzerine referandum yapmaya karar verdik. Dershaneler kapatılsın ya da kapatılmasın diye iki oy kağıdı hazırladık. Bunlardan seçip oy kullanıyorlar.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER