HaberlerGündemÖğrenciler Eğlenerek Okuyor

Öğrenciler Eğlenerek Okuyor

Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Yunus Ensari Ortaokulu’nun 28 öğrenciden oluşan “Kitap Okumayı Sevenler Grubu” eğlenerek kitap okuyor.

Öğrenciler Eğlenerek Okuyor
Bitlis'in Ahlat ilçesindeki Yunus Ensari Ortaokulu’nun 28 öğrenciden oluşan “Kitap Okumayı Sevenler Grubu” eğlenerek kitap okuyor.

Bu proje ile sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenerek, öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılıp, okulun diğer öğrencilerine ise örnek olabilecek bir model kazandırılmaya çalışılıyor. Okulun öğretmenleri tarafından öncülük edilen proje ile 28 öğrenciden oluşan grup eğlenerek kitap okurken, öğretmenler ise gönüllülük esasıyla destek veriyor. Etkinliğe katılan öğretmenler, "okuyoruz, okutuyoruz, eğlendiriyoruz” sloganıyla başlattıkları proje ile öğrencileri ilgilerini çekecek kitaplarla buluşturarak, kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı hedeflediklerini söylediler. Öğretmenler, “Eğitimcilerin yaptığı araştırmalara göre düzenli kitap okuyan öğrencinin düşünce gücünün ve algılama kapasitesinin arttığı, anlama ve kavrama kabiliyetinin geliştiğini, kelime hazinesini geliştirip öğrencinin akıcı ve düzgün konuştuğunun gözlemlenerek, öğrencinin ders ve sınavlarında daha başarılı olduğu da görülmüştür. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında 8'inci sınıfı okuyacak öğrencilerimize bu hedefleri kazandırmaya da çalışıyoruz. Bunun için ilk olarak 28 kişiden oluşan ‘kitap okumayı sevenler’ diye bir öğrenci grubu oluşturduk. Bu gruptaki öğrencilere seviyelerine uygun, ilgilerini çekecek ve güncel kitaplar dağıttık. Kısa bir zamanda birçok öğrencimiz 2-3 kitap bitirmeyi başardı. Bu projemizi Mayıs 2013- Temmuz 2014 arasında sürdürmeyi planlıyoruz. Bu süreç içerisinde öğrencilerimizle birlikte birçok sosyal ve kültürel etkinlikler yapmayı düşünüyoruz. Bunları yapmamızdaki amaçlarımızdan biri öğrencilerimizi eğlendirerek onlara kitap okutmak, diğer bir amacımız ise seneye okulumuzun 8. sınıf öğrencileri olacak alt sınıftaki öğrenci arkadaşlarına rol model olabilecek ortam ve şartları sunmaktır" şeklinde ifade ettiler.

İlçe Emniyet Müdürlüğü dinlenme tesisinde yapılan kitap okuma etkinliğine katılan öğrenciler ise, yapılan uygulamadan oldukça memnun olduklarını belirttiler.

İLGİLİ HABERLER

Adıyaman Belediyesi refüjlere çiçek diktiAdıyaman Belediyesi refüjlere çiçek diktiAdıyaman Belediye Başkanı Şehir İçi Minibüs Kooperatifi Başkanlarını dinlediAdıyaman Belediye Başkanı Şehir İçi Minibüs Kooperatifi Başkanlarını dinlediMalatya'da 3'ü düzensiz göçmen 14 kişi yakalandıMalatya'da 3'ü düzensiz göçmen 14 kişi yakalandıYapılandırma başvurusu için son hafta!Yapılandırma başvurusu için son hafta!Coronavirus halkı yöresel ürünlere yönlendirdiCoronavirus halkı yöresel ürünlere yönlendirdi
SIRADAKİ HABER