HaberlerGündem"N'olur orucumu İslam elinde tutayım"

"N'olur orucumu İslam elinde tutayım"

Gürcistan'da yaşayan Ahıska Türkü Seyfettin Topaloğlu(89) hayalini kurduğu Ramazan'ı geçirmenin sevincini yaşıyor. Ramazan ve bayramı Müslüman bir memlekette geçirme hayalini Ardahan Ahıskalılar Derneği Başkanı Olgun Sarıkamış’a ileten Topaloğlu, Ardahan'da misafir edildi.

"N'olur orucumu İslam elinde tutayım"
Gürcistan'da yaşayan Ahıska Türkü Seyfettin Topaloğlu(89) hayalini kurduğu Ramazan'ı geçirmenin sevincini yaşıyor. Ramazan ve bayramı Müslüman bir memlekette geçirme hayalini Ardahan Ahıskalılar Derneği Başkanı Olgun Sarıkamış’a ileten Topaloğlu, Ardahan'da misafir edildi.

Seyfettin Topaloğlu, Gürcistan’ın Vale şehrinde yaşayan bir Ahıska Türkü. Topaloğlu, Ramazan ayını ve bayramı Ardahan’da geçirmek için bu şehre geldi. 1925 yılında Gürcistan'ın Ahıska şehrinde doğan Topaloğlu, 1944 yılında başlayan zorunlu göç nedeniyle önce Özbekistan’a ardından da Azerbaycan’a gitti. Uzun bir sürgün hayatının ardından 2007 yılında doğduğu topraklara geri gelen Topaloğlu, Gürcistan’ın Vale şehrine yerleşti. Adını soranlara lakabı olan 'Seyfet Dede' diyen Topaloğlu, kendisini ziyarete gelen Ardahan Ahıskalılar Derneği Başkanı Olgun Sarıkamış’a "Ramazan orucumu ve ibadetlerimi Ardahan’da yapmak istiyorum" dediğini anlattı. Olgun Sarıkamış verdiği sözü tutarak Seyfet Dede'yi Ardahan’da evinde ağırlıyor.

Eşini 7 ay önce vefat ettiğini, yetim bir torunu ile yaşadığını anlatan Topaloğlu, "Olgun Beye rica ettim; 'N'olur orucumu islam elinde tutayım, teravihi namazımı ve bayram namazımı Ardahan’da kılayım' diye o da sağ olsun beni misafir ediyor." dedi.

Bayram namazı sonrası bütün ilgi Seyfet Dede'nin üzerindeydi. Ardahan Valisi Ahmet Deniz, uzun bir süre Seyfet Dede ile muhabbet etti, bayramlaştı. Ardından Seyfet Dede’nin bayramını kutlayan Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milletvekili Ensar Öğüt oldu. Seyfet Dede gibi kendisi de Ahıska Türklerinden olan Ensar Öğüt, dedeyle uzun süre muhabbet etti. Duygularını dile getiren Öğüt, "Benim kökenim de Ahıska’ya dayanıyor. Dedemi görünce çok duygulandım. Ahıska Türkleri birliğine ve beraberliğine çok düşkünlerdir. 2008 yılında Amerika’ya gitme fırsatım olmuştu. Bir yürüyüş esnasında Türk bayraklı bir grup gördüm. Grubun elinde ‘Ahıska Türkleri’ yazılı pankart görünce daha da çok şaşırdım. Gençlerin yanına gittim. Hepsi farklı farklı ülkelerden gelmişler ve bir arada bulunuyorlar. Sordum biriniz dünyanın öbür ucundan biriniz diğer ucundan nasıl bir araya geldiniz dedim. Genç dedi ki;’ Ağabey sen bir ıslık çal biz koşa koşa bir araya geliriz’ dedi. Çok duygulanmıştım gerçekten de. Seyfet Dedeme Allah uzun ömür versin." diye konuştu.

Ardahan Ahıskalılar Derneği Başkanı Olgun Sarıkamış ise şunları söyledi: "Seyfet Dede'yi 3 seneden beri tanıyoruz zaman zaman ziyaret ediyoruz. En son ziyaretinde bize Ramazan ayında Ardahan’a gelmek istediğini söyledi. Ben de aldım dedeyi getirdim. Seyfet Dede vatana hasret kalmış. Bizler de onun hasretini dindirmeye çalışacağız."

Ardahan Valisi Ahmet Deniz, İl Müftüsü Aytekin Yılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan Ahıskalılar Derneği Başkanı Olgun Sarıkamış, Seyfettin Topaloğlu ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

İLGİLİ HABERLER

Kış lastiği takmayan sürücülere para cezası verildiKış lastiği takmayan sürücülere para cezası verildiCumhurbaşkanı Erdoğan 5 bin 500 konutun anahtar teslim törenine katılacakCumhurbaşkanı Erdoğan 5 bin 500 konutun anahtar teslim törenine katılacakYakın gelecekte yaşanacağı öngörülen kuraklığa karşı acilen önlem alınmalı!Yakın gelecekte yaşanacağı öngörülen kuraklığa karşı acilen önlem alınmalı!BUDO'nun bazı seferleri iptal edildiBUDO'nun bazı seferleri iptal edildiİstikşafi ne demek? İstikşafi görüşme ne anlama gelir?İstikşafi ne demek? İstikşafi görüşme ne anlama gelir?
SIRADAKİ HABER