HaberlerGündemNamaz bittikten sonra rekât sayısıyla ilgili şüpheye düşen kimsenin durumu

Namaz bittikten sonra rekât sayısıyla ilgili şüpheye düşen kimsenin durumu

Fetva Kurulu, namaz içerisinde rekât sayısıyla ilgili şüphe eden kimsenin, eksik kıldığını esas alması gerektiğini belirtti.

Namaz bittikten sonra rekât sayısıyla ilgili şüpheye düşen kimsenin durumu

İTTİHADUL ULEMA Fetva Kurulu, "Namaz bittikten sonra rekât sayısıyla ilgili şüpheye düşen kimsenin durumu nasıl olur?" sorusuna yanıt verdi.

Fetvada, şu ifadelere yer verildi.

"Namaz içerisinde rekât sayısıyla ilgili şüphe eden kimse, eksik kıldığını esas alır. Şöyle ki kişi 'Üç mü ya da dört mü kıldım.' diye şüpheye düşerse üç rekât kıldığını kararlaştırır ve sonrasında sehiv secdesi yapar. Konuyla ilgili Sevgili Peygamberimiz (aleyhissalatu vesselam) şöyle buyurmaktadır: 'Sizden bir kimse namaz kılarken üç rekât mı dört rekât mı kıldığında şüphe ederse, şüpheyi bir tarafa atsın ve yakinine (kesin kanaatine) göre hareket etsin, sonra da selam vermeden önce iki secde (sehiv secdesini) yapsın… (Müslim, Mesâcid 88, No: 571).'

Şüphe durumu namaz içerisinde değil de selam verdikten sonra oluşursa namaz sahihtir, tekrardan kılınmasına gerek yoktur. Zira namaz bittikten sonra oluşan şüphelere itibar edilmez (Ğamravî, Envârul Mesalik Şerhu Umdetu's sâlik s.20)."

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER