HaberlerGündemMüftü Demirel 3 Ayların Önemini Anlattı

Müftü Demirel 3 Ayların Önemini Anlattı

Bitlis'in Ahlat Müftüsü Zahit Demirel, müminler için bütün günler ve ayların Allah'ı hoşnut etmek ve rızasını kazanma bilinciyle geçirildiğini, ancak üç aylar olarak bilinen ayların manevi coşkusunun daha yoğun yaşandığı bir mevsim oluşturduğunu söyledi.

Müftü Demirel 3 Ayların Önemini Anlattı
Bitlis'in Ahlat Müftüsü Zahit Demirel, müminler için bütün günler ve ayların Allah'ı hoşnut etmek ve rızasını kazanma bilinciyle geçirildiğini, ancak üç aylar olarak bilinen ayların manevi coşkusunun daha yoğun yaşandığı bir mevsim oluşturduğunu söyledi.

Üç ayların önemi ile ilgili açıklama yapan Müftü Demirel, bu ayların maneviyatını anlatarak, günahlardan uzak durulmasını önerdi. Müftü Demirel, kültürümüzde ve inancımızda 3 aylar diye nitelendirilen manevi atmosferi yüksek bir ay içerisinde olduğumuzu hatırlatarak, "3 aylardan ilki olan Recep ayının ortasındayız. 5 Haziran'da Miraç Kandili'dir. Bu aylar kandillerle dolu olan manevi havası yüksek aylardır. İnsanların günah işlemekten uzak kalmaları gereken bir aydır. Bazı yerlerden İslam'da üç aylar denen bir şey olmadığı konusunda söylentiler duyuyoruz. Peygamber Efendimizin (S.A.V) 3 aylar ile ilgili bir duası var. Efendimiz şöyle dua ediyor, ‘Yarabbi sen bize Recep ve Şaban'ı mübarek kıl. Bizi Ramazan'a ulaştır.’ Efendimiz (sas) bu duasıyla üç ayların önemini gösteriyor. Recep ayına girilmesiyle birlikte sürekli bu duanın yapılması gerekiyor. Çünkü Ramazan çok farklı ve bereketli bir aydır. Allah'tan sürekli Ramazan ayına ulaşmak istenmelidir. Çünkü Ramazan ayı bir hazinedir. Müslüman her zaman oruç tutabilir. Tabi ki Recep ve Şaban aylarında biraz daha çok oruç tutuluyor. Bu aylarda oruç tutmanın yanı sıra Müslümanların günahlardan uzaklaşması gerekiyor. Biraz daha nefsimizi tutmalıyız ki Ramazan ayına daha hayırlı bir şekilde girelim. Hz. Aişe'den bir rivayette şöyle söyleniyor, ‘Peygamber Efendimiz Şaban ayında o kadar oruç tutardı ki, öyle zannederdik ki ayın tamamını oruçlu geçirecek.’ Peygamber Efendimiz Ramazan ayından sonra en çok Şaban ayında oruç tutmuştur. Recep ayında da tutmuştur. Bu aylarda oruç tutmak isteyen herkes tutabilir. Ama Ramazan ayına güçlü ve kuvvetli bir şekilde girmekte önemlidir. Müslümanların heyecanla Ramazan ayına girmesi lazım. Benim tavsiyem eğer bunu adet haline getiren Müslüman kardeşlerimiz varsa oruç tutsunlar. Ama eğer işe engel oluyorsa belirli günler tutsunlar. Recep ayının 13, 14, 15'inci günleri tutmak sünnettir. Kandil sabahları tutmak sünnettir. Bugünleri oruçlu geçirmeye gayret edersek daha mübarek olur. Recep ayının ortasında olmamız nedeniyle Allah'tan bu ayda tutulan oruçların, ibadetlerin makbul olmasını diliyorum. Bu aylar hürmetine Allah tüm Müslümanların dualarını kabul etsin. Hastalarımıza, dertlerimize deva ihsan eder inşallah. Özellikle şunu tavsiye ediyorum. Bu aylarda mutlaka günahlardan uzaklaşmalıyız. Bu ayda kaza namazları olanlar bol bol namaz kılsınlar, tövbe etsinler. İnşallah Ramazan ayı ile birlikte günahlarımız inşallah affedilir. Herkesin üç aylarını tebrik ediyorum" dedi.

İLGİLİ HABERLER

Sağlık Bakanı Koca'dan aşıların 2'nci sevkiyatına ilişkin açıklamaSağlık Bakanı Koca'dan aşıların 2'nci sevkiyatına ilişkin açıklamaSokağa çıkma kısıtlamasında denetimler devam ediyorSokağa çıkma kısıtlamasında denetimler devam ediyorÇek kırdırmak faiz midir?Çek kırdırmak faiz midir?Bakan Karaismailoğlu: Kaçırılan 15 denizcimiz için tüm imkanlarımız seferber ediliyorBakan Karaismailoğlu: Kaçırılan 15 denizcimiz için tüm imkanlarımız seferber ediliyorBakan Akar: P-72 Deniz Karakol Uçağı ilk kez göreve çıktıBakan Akar: P-72 Deniz Karakol Uçağı ilk kez göreve çıktı
SIRADAKİ HABER