HaberlerGündemMSB'den haftalık basın bilgilendirmesi

MSB'den haftalık basın bilgilendirmesi

​Milli Savunma Bakanlığı, son bir haftada düzenlenen operasyonlar, Azerbaycan, Suriye, Libya konuları ile yapılan tatbikatlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

MSB'den haftalık basın bilgilendirmesi

MSB'den yapılan açıklmaada, PKK'ye yönelik yurt içinde ve yurt dışında 3’ü büyük, 16’sı orta çaplı olmak üzere toplam 19 operasyon düzenlendği beliritldi.

Operasyonlarda 98’i son bir ayda olmak üzere, 2020 yılı içerisinde bin 31 örgüt mensunun öldürüldüğü bildirildi.

Ayrıca örgüt mensunları tarafından kullanılan 124 adet silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirilmiş, 105 adet EYP tespit edilerek imha edildi.

Yaklaşık 50 bin şahıs hududu geçmeden engellendi  

Hudut birlikleri tarafından 7 gün 24 saat esasına göre tedbir alındığı belirtilen açıklamada, son bir ayda yasadışı hudut geçiş teşebbüsünde bulunan toplam 8 bin 165 şahıs yakalanmış, 47 bin 727 şahıs hududu geçemeden engellendi.

Açıklamada, bu şahıslar arasında toplam 32 örgüt mensubunun olduğu bildiridli.

Azerbaycan

Azerbacan-Ermenistan arasında imzalanan ateşkes imzalanmasından sonra 11 Kasım’da, bölgedeki ateşkesin kontrolü ve denetimi için oluşturulmasına karar verilen Türkiye-Rusya Ortak Gözetleme Merkezi’ne ilişkin mutabakat zaptı imzalandı.

Ortak gözetleme merkezine ilişkin imzalanan mutabakat zaptının uygulanmasına yönelik usul ve esasların Rusya Fedarasyonu ile görüşülmesine devam ediliyor.

Heyetler arasındaki ilk toplantı dün Milli Savunma Bakanlığında yapıldı, toplantılar bugün de devam edilecek.

Suriye

Bakanlık, Suriye’nin kuzeyinde 8 bin 342 kilometrekarelik alanda faliyetlerinin devam ettiğini açıkladı.

Libya

TSK, Libya'da ve Türkiye'de Libya Silahlı Kuvvetler personelinin eğitilmesine devam edildiği ifade edidli.  

Ayrıca mayın/EYP temizliği, sağlık, insani yardım ve danışmanlık desteği verildiği bildirildi.

Libya açıklarında dün düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonrasında, bölgede bulunan fırkateynler tarafından kazazedelerin kurtarılması faaliyetlerine destek sağlandığı kaydedildi.  

Tatbikatlar

TSK'nın, harekât, tatbikat ve eğitim faaliyetleri de salgından etkilenmeden kesintisiz olarak sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, NATO usullerini denemek, denizaltı iş birliği ve ileri seviyede koordinasyon sağlamak maksadıyla Doğu Akdeniz’de icra edilen Mavi Balina tatbikatının tamamlandığı bildirildi.  

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER