HaberlerGündemMidyatlı Âlim Seyyid Ahmet Deniz vefat etti

Midyatlı Âlim Seyyid Ahmet Deniz vefat etti

Mardin'in Midyat ilçesinde yüzlerce talebe yetiştiren Seyyid Ahmet Deniz (60)bu sabah geçirdiği kalp krizi sonucu ahirete irtihal etti.

Midyatlı Âlim Seyyid Ahmet Deniz vefat etti

Midyat Çavuşlu Mahallesi Ulu cami İmam-Hatibi Ahmet Deniz, medrese ve camilerin yapımına ve talebe yetişmesine yaptığı katkılarıyla tanınıyordu.

Çeşitli medreselerde müderrislik ve camilerde îmam -hatiplik yapan Merhum Deniz, yüzlerce talebe yetiştirdi.Merhum Deniz’in naşı, yarın (cuma) akşam ya da cumartesi sabahı Midyat ilçesinde defnedilmesi bekleniyor.

Merhum  Deniz en son Çavuşlu  Suffa Kur'an Kursu  açılışında İLKHA’ya yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı

"İslami ilimler bizim için ekmek ve su gibi ihtiyaçtır"

Yozlaşma ve ahlaki çöküntünün had safhaya ulaştığı günümüzde özellikle gençlerin ilim öğrenmesinin büyük bir ihtiyaç olduğuna değinen Deniz, "Bu medreseyi, Kur'an kursunu inşa etmemizin temel sebebi İslami ilimleri öğretmektir. Gerçekten günümüzde çocuklarımızın İslami ilme ihtiyacı vardır. İslam ilimleri öğrenmek ekmek ve su gibi bizim için bir ihtiyaçtır. Eğer insanda inanç ve maneviyat varsa bu onu kötülüklerden alıkoyar, fitne ve fesattan uzaklaştırır. Özellikle zamanımızın gençleri, Kur'an'ı Kerim'in anlamını öğrenseler kendilerini kötü şeylerden alıkoyabilecekler. Dışımızda gelişen fitnelerin, kötülüklerin, insanlar arasındaki anlaşmazlıkların hepsi insanımızın maneviyatının eksik olmasından, maneviyattan uzaklaştığından dolayıdır. Kur'an ve hadisten bihaber olmalarındandır. Allah'ın izniyle bu ilmi öğrenen gençlerimizin Allah'a ve ahiret gününe imanları pekişir. Kıyamet, cennet ve cehennemin, hesap ve mizanın olduğunu bilir. Bu bilinci kazanan insanımızdan kötülük göremezsiniz, onlardan kötülük gelmez. Neden? Çünkü bu bilince sahip kişi biliyor ki kıyamet ve hesap günü var. Allah'ın bu dünyada bize verdiği ömrün hesabını vereceğimizi bilir." İfadelerini kullanmıştı.

Molla Ahmet Deniz Kimdir?

1961 yılında Midyat’ın Yayvantepe (Kartminê) köyünde doğdu. Doğu medreselerinde eğitimini tamamladı. 1979 yılında Nusaybin'e bağlı Akarsu beldesinde imam hatip olarak göreve başladı. Daha sonra sırasıyla Mardin, İdil ve en son vefatına kadar 30 yıl görev yapacağı Midyat Çavuşlu beldesinde İmam-Hatiplik görevini icra etti. Çavuşlu beldesinde Ulu Cami, Suffa Kur'an kursu ve müteaddit taziye evinin yapılmasına katkı sağladı. Merhum Deniz meşhur âlimlerden Molla Sadullah, Molla Fahreddin, Molla Zübeyir ve Molla İbrahim Çélıki’nin tedrisatlarında bulunmuştu. Merhum Deniz,  evli ve 7 çocuk babası idi.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER