HaberlerGündemMidyat'ta Miraç Kandili dua ve salâvatlarla ihya edildi

Midyat'ta Miraç Kandili dua ve salâvatlarla ihya edildi

Mardin'in Midyat ilçesinde Miraç Kandili münasebetiyle camilere akın eden Müslümanlar geceyi ibadet, dua ve salâvatlarla ihya etti.

Midyat'ta Miraç Kandili dua ve salâvatlarla ihya edildi

Midyat'ta camiye akın eden Müslümanlar Recep ayı içerisindeki Miraç Kandili'ne ulaşmanın sevinç, heyecan ve mutluluğunu yaşadı.

Covid-19 tedbirlerinin üst düzeyde alındığı camide, geceyi idrak etmek için camiye gelen vatandaşlar, maske ve sosyal mesafe kuralına uyarak geceyi ihya etti.

Camilerdeki program yatsı namazını müteakiben Kur'an Kerim tilavetiyle başladı. Günün anlamı ile ilgili yapılan konuşmanın ardından program üç dilde Mevlid-i şerif’in okunmasıyla devam etti.Midyat İlçe Müftülüğünce Bahçelievler Mahallesi’ndeki Hazreti Veysel Karani Camii’nde yatsı namazına müteakip düzenlenen Miraç Kandili programına 7'den 70'e herkes akın etti.

İlçe Müftü Vekili Nurullah Nur Miraç Gcesi hakında verdiği vaaz ve nasihatlerde "Kandiller Müslümanlar için birer fırsattır. En iyi şekilde istifade edilmesi lazım. İsra mucizesi Kur'an-ı Kerim'de ayetle sabittir. Küfrün ve baskının en üst safhaya ulaştığı bir dönemde, Peygamberimizin hüzün yılları yaşadığı bir zamanda Allah-ü Teâlâ O'nu teselli etmek için katına yükselmiştir. Buna, Miraç denilmiştir. Hiçbir beşerin ulaşamadığı bir makama (Sidret'ul münteha) yükselmiş bir Peygamberin ümmeti olarak ne kadar şükretsek azdır. Miraç'ın bize sunduğu hediyelerin en büyüğü Mümin'in miracı olan beş vakit namazdır. İkincisi ise Bakara Suresi'nin son iki ayetidir. Allah-ü Teâlâ bu ayetlerde, nasıl kulluk ve dua edeceğimizi belirtmiştir. Bu ayetler aracısız bir şekilde Efendimize vahiy edilmiştir. Üçüncüsü ise Allah'a şirk koşmayan Müslüman’ın mutlaka cennete gireceği müjdesidir. Ayrıca namazda okunan tahiyyat sözleri de bu gece de kullanılmıştır." dedi.  

Mirac'ı değerlendiren vatandaşlar ise Miraç Kandili'nin salgının bitmesine ve Mescid-i Aksa'nın esaretten kurtuluşuna vesile olması temennisinde bulundu.

Abdurahman Yıldız ise "Rabbimize şükürler olsun, Miraç Kandili'ne ulaştık. Rabbim İslam Ümmetini Ramazan'a da ulaştırsın. Bu hastalıkları ülkemizden Müslümanların ve insanlığın üzerinden kaldırsın. Bir müddet camilerimizden uzak kalmıştık. Rabbime şükürler olsun tekrar kavuşturdu. İnşallah bundan sonra hep camilerimizin kapıları açık olacak. Ama Kâbe ve Mescid-i Nebevi şimdi mahzun. Ümmeti İslam oraya gidemiyor. Rabbim tekrar kavuştursun. Dünya Kudüs Haftası Kudüs’ün kurtuluşuna vesile olsun. Herkesin oraya gitmesini tavsiye ediyorum." dedi.

Mehmet Emin Acar ve Ali Nihat Özen ise dua ederek, kandilin hayırlara vesile olması temennisinde bulundular.Cami çıkışında cemaate, Midyat Muhtarlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından çeşitli ikramlarda bulunuldu.  (İLKHA)

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER