HaberlerGündemMide kanseri hasta artık yemek yiyebilecek

Mide kanseri hasta artık yemek yiyebilecek

Kayseri’de, geçirdiği ameliyat sonrasında midesi alınan 70 yaşındaki mide kanseri hasta, ameliyat sonrasında sağlığına kavuştu, artık yemek yiyebilecek.

Mide kanseri hasta artık yemek yiyebilecek
Kayseri’de, geçirdiği ameliyat sonrasında midesi alınan 70 yaşındaki mide kanseri hasta, ameliyat sonrasında sağlığına kavuştu, artık yemek yiyebilecek.

Üç ay önce mide kanseri teşhisi konulan ve yaşı ile kalp rahatsızlığından dolayı risk taşıdığı için ameliyata alınmayan 70 yaşındaki Zeynep Kargın, Tekden Hastanesi’nde, epidural anestezi yöntemiyle yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Şenel ve Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Uz. Dr. Emine Bozoğluer’in gerçekleştirdiği ameliyatla 70 yaşındaki hasta artık yemek yiyebiliyor.

Hasta Zeynep Kargın’ı, Türkiye’de ve Avrupa’da sayılı merkezlerde yapılan bir yöntemle ameliyat ettiklerini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Şenel, “Bu hastanın kalbi yüzde 20 kapasiteyle çalışıyor, o yüzden çok yüksek riski olan bir hasta. Bu nedenle de gittiği hastanelerde kimse ameliyat etmemiş ve bundan dolayı da 3 ay kadar zaman kaybetmiş. Ciddi bulantıları var. Artık tümör o kadar büyümüş ki midenin tamamını kapladığı için yediği besinleri yutamıyordu, eğer bırakılsaydı ölümü bekleyen bir hasta olacaktı. Biz, farklı bir yol tercih ettik. Epidural anestezi ile hastanın midesinin tamamını aldık. Bu, belden iğne yardımıyla girilip uyuşturularak yapılan bir tedavi. Hasta ufak tefek çekiştirmeleri hissedebiliyor ama acı duymuyor, bilinç kaybı da olmuyor. Hekimi zorlayan bir ameliyat, hasta aksırıyor, öksürüyor. Teknik olarak zor olsa da ameliyatı başarıyla gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Midesi alınan hastanın, ince bağırsağını mide borusuna bağlayarak, yemek yemesini sağladıklarını kaydeden Op. Dr. Mahmut Şenel, “Bundan sonra gerek tıbbi donanım, gerek tecrübe olarak her türlü kanser hastasını tedavi edecek bilgi ve beceriye sahibiz. Bundan sonraki süreçte hasta ne kadar riskli olursa olsun, hata yakınları ya da hasta kabul ettiği müddetçe tedavi edebiliriz.” diye konuştu.

İLGİLİ HABERLER

​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecek​Mescid-i Aksa maketi Kurban Bayramı'na kadar birçok ilde sergilenecekPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıPKK’nin katlettiği 30 köylü mezarları başında anıldıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıTürkiye-İran-Afganistan Üçlü Toplantısı başladıKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduKovancılar Merkez Camii'nin temeline ilk kazma vurulduYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardıYola çıkan kız çocuğunu araçların altında kalmaktan şehir içi şoförü kurtardı
SIRADAKİ HABER