HaberlerGündemMGK bildirisinde İrini Harekatı vurgusu

MGK bildirisinde İrini Harekatı vurgusu

​MGK bildirisinde, İrini Harekatı kapsamındaki uygulamaya karşı her alanda gerekli adımların atılacağı ifade edildi.

MGK bildirisinde İrini Harekatı vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde toplanan Millî Güvenlik Kurulu (MGK) olağan toplantısı sona erdi.

Toplantı sonrası MGK bildirisi kamuoyu ile paylaşıldı.

Bildiriye göre, Azerbaycan'ın çeyrek asrı aşkın bir süredir işgal altında bulunan vatan topraklarını geri almasından duyulan memnuniyet ifade edildi ve yaşanan gelişmeler neticesinde ortaya çıkan jeopolitik durum tüm boyutlarıyla ele alındı.

Kıbrıs'taki Türk mevcudiyetini yok sayarak Ada'da iki toplum ve iki devletin varlığını kabul etmemekte ısrar edilmesinin ve tarafların çözümsüzlüğün temelini teşkil eden dayatmalar hiçbir zaman kabul görmeyeceği kaydedildi.

Bildiride ayrıca etkisini giderek artıran Coronavirus salgınının önüne geçmek için geliştirilen aşıların ve diğer tedavi yöntemlerinin siyasi ve ticari hırslara kurban edilmeyerek tüm insanlığın hizmetine adil ve erişilebilir şekilde sunulması gerektiğinin altı önemle çizildi.

İrini Harekatı kapsamındaki uygulamaya karşı her alanda gerekli adımların atılacağına vurgu yapılan bildiride, harekat kapsamında Türk gemisine yönelik tek taraflı, uluslararası hukuka ve müttefiklik ilişkilerine aykırı müdahale kınandı.

Bildiride, Türkiye'nin güney sınırlarında bir terör koridoruna kesinlikle müsaade edilmeyeceği bir kez daha teyit edildi.

İLGİLİ HABERLER

Elazığ ve çevresinde hava sıcaklığı mevsim normallerini altına düşecekElazığ ve çevresinde hava sıcaklığı mevsim normallerini altına düşecekKardan yolu kapanan köydeki diyaliz hastasını UMKE ekipleri hastaneye ulaştırıldıKardan yolu kapanan köydeki diyaliz hastasını UMKE ekipleri hastaneye ulaştırıldıMalatya'da kar nedeni ile kapanan yollar ulaşıma açıldıMalatya'da kar nedeni ile kapanan yollar ulaşıma açıldıVan'da kar hasreti sona erdiVan'da kar hasreti sona erdi75 suç kaydı bulunan 3 hırsızdan biri tutulandı75 suç kaydı bulunan 3 hırsızdan biri tutulandı
SIRADAKİ HABER