HaberlerGündemMersin'de 'Cami Cemaatine Sen De Katıl' Kampanyası

Mersin'de 'Cami Cemaatine Sen De Katıl' Kampanyası

Mersin'in Bozyazı ilçesinde bulunan Kökobası Camii imamı İsmet Bakır, 'Cami Cemaatine Sen de Katıl' kampanyası başlatarak, ilçede bulunan vatandaşları günde en az 2 vakit camiye namaz kılmaya davet etti.

Mersin'de 'Cami Cemaatine Sen De Katıl' Kampanyası
Mersin'in Bozyazı ilçesinde bulunan Kökobası Camii imamı İsmet Bakır, 'Cami Cemaatine Sen de Katıl' kampanyası başlatarak, ilçede bulunan vatandaşları günde en az 2 vakit camiye namaz kılmaya davet etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan imam İsmet Bakır, kampanyanın düzenlendiği tarihten itibaren cami cemaatinde yoğun artış olduğunu ifade ederek, "Geçen yıl Ramazan ayına veda ederken bir temennide bulunmuştuk. Ramazan’da kazanmış olduğumuz güzel huyları senenin bütün zamanlarında devam ettirelim, irademizi sağlam tutalım demiştik. En azından Perşembe günleriyle diğer zamanlarda en azından bir vakte katılalım diye birlikte temennide bulunmuştuk. Artık üç ayların içindeyiz. Biz de cami cemaati olarak böyle bir kampanyayı Ramazan ayına kadar günde iki vakit olmak üzere yeniden başlattık. Büyük küçük demeden her kesimi ‘Cami Cemaatine Sen de Katıl’ kampanyasına davet ediyoruz” dedi.

İnsanların her zaman ölümü hatırlayarak yaşaması gerektiğini vurgulayan Bakır, “Kur'an’da bununla ilgili olarak bizleri uyarıcı ayetler var. Hesap gününde hiçbir şeye itiraz etme hakkımız olmayacak. Zira karşımıza çıkan kendi işlediklerimizden başkası değildir. Ölümü hatırlamak insana daha çok güzel şeyler yapmasını ve iradesini sağlam tutmasını sağlıyor. Bizler de bu 3 aylar içerisinde kendimizi yeniden hesaba çekmeliyiz” diye konuştu.

"GELİN CAMİ CEMAATİNE SİZLER DE KATILIN"

Camide cemaatle namaz kılmanın güzelliklerini ve sevabını ayet ve hadislerden örnekler vererek anlatan Bakır, “Bakın hadiste ne emrediliyor; 'Her kimse namaz için güzelce abdest alır, sonra farz namazını kılmak üzere camiye gider ve cemaatle kılarsa, Allah o kimsenin günahlarını af eder.' Diğer bir hadiste ise; ‘Kim sabah namazını ve yatsı namazını cemaatle kılarsa, bütün geceyi ibadetle geçirmiş sevabı alır’ denmekte. Dolayısıyla yine tekrarlamak ve aramızda olmayan vatandaşlarımıza seslenmek istemekteyim. Gelin cami cemaatine sizler de katılın” şeklinde konuştu.

Bakır, erkeklere ‘Kadınları camiye gitmekten men etmeyin’ hadisini de hatırlatarak, "Bayanlar da cami cemaatine katılsınlar. Peygamber Efendimiz namaz kıldırırken arkada çocuk sesi duyduğu zaman çocuğun annesi ile geldiğini düşünerek namazı kısa tutardı. Bundan da anlaşılıyor ki kadınların cemaate devam etmeleri Efendimiz zamanından bugüne kadar devam etmektedir. Ramazan ayında nasıl ki kadın, erkek camide namaza devam edebiliyorsa, diğer zaman dilimlerinde de kadınlar mutlaka camide cemaatle kılmalı, devam etmeli" ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Şanlıurfa'da sokağa çıkma kısıtlamasının 7'inci haftasında caddeler boş kaldıŞanlıurfa'da sokağa çıkma kısıtlamasının 7'inci haftasında caddeler boş kaldıMardin'de aynı aboneye birer gün arayla 2 fatura kesildiMardin'de aynı aboneye birer gün arayla 2 fatura kesildiAKOM'dan İstanbul için yoğun kar yağışı uyarısıAKOM'dan İstanbul için yoğun kar yağışı uyarısıCumhurbaşkanı Erdoğan Aliyev ile görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan Aliyev ile görüştüYoncalı Barajı ile 174 bin dekar arazinin su ile buluşturulması bekleniyorYoncalı Barajı ile 174 bin dekar arazinin su ile buluşturulması bekleniyor
SIRADAKİ HABER