HaberlerGündemMAZLUMDER: Hilafet talebi din ve ifade özgürlüğüdür

MAZLUMDER: Hilafet talebi din ve ifade özgürlüğüdür

Hizb-ut Tahrir tarafından çekilen "Hilafetsiz 100 Yıl Yeter Artık" başlıklı videolar sonrasında yaşanan gözaltılarla ilgili yazılı açıklama yapan MAZLUMDER, hilafet taleplerinin din ve ifade özgürlüğü olduğunu söyledi.

MAZLUMDER: Hilafet talebi din ve ifade özgürlüğüdür

İstanbul, Bilecik ve Afyonkarahisar'da çekilip sosyal medyada paylaşılan videoların din ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu belirten MAZLUMDER, hilafet taleplerinin gözaltı ve ceza soruşturmalarıyla engellenmemesi gerektiğini vurguladı.

"Hilafet talebi din özgürlüğü kapsamındadır"

Açıklamada, "İstanbul, Bilecik ve Afyonkarahisar'da "Hilafetsiz 100 Yıl Yeter Artık" başlıklı video çeken ve 'Müslümanlara sesleniyoruz! Hilafeti yeniden kurun' talebinde bulunan 11 kişi, bu talepleri nedeniyle gözaltına alınmış ve haklarında ceza soruşturması başlatılmıştır. Baskı, cebir ve şiddet yöntemleri kullanılmadan, silahsız ve saldırısız bir şekilde kamera karşısında böyle videoların çekilip sosyal medyada paylaşılması açık bir ifade özgürlüğüdür. Halife kavramı ise bir dinin genel temsilcisine verilen addır ve bu yüzden 'hilafet talebi' din özgürlüğü kapsamındadır. Bu dinin mensuplarının kendileri için bir temsilci talep etmeleri, liderlerine bu ismi vermek istemeleri meşru bir hak olup engellenemez. İfade özgürlüğü sadece genel kabul gören ve beğenilen fikirler için değil, genel kabule uymayan rahatsız edici fikirler için de geçerlidir." denildi.

İfade özgürlüğünün temel insan haklarından biri olduğunu hatırlatan MAZLUMDER, ifade ve din özgürlüğü kapsamındaki söz konusu taleplerin engellenmemesi, gözaltı ve ceza soruşturmalarına konu edilmemesi gerektiğini vurguladı.

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER