HaberlerGündemMAZLUMDER: Hiç kimsenin din ve vicdan özgürlüğü ihlal edilmemeli

MAZLUMDER: Hiç kimsenin din ve vicdan özgürlüğü ihlal edilmemeli

​Tuğamiral Mehmet Sarı'nın, namaz kıldıktan takkeli görüntüleri ile ilgili açıklama yapan MAZLUMDER, hiç kimsenin din ve vicdan özgürlüğünün ihlal edilmemesi gerektiğini belirtti.

MAZLUMDER: Hiç kimsenin din ve vicdan özgürlüğü ihlal edilmemeli

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER), Tuğamiral Mehmet Sarı'nın  Tuğamiral Mehmet Sarı'nın, namaz kıldıktan sonra olduğu izlenimi veren takkeli görüntüleri medyaya servis edilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Tuğamiral de olsa hiç kimsenin din ve vicdan özgürlüğü ihlal edilmemesi gerektiği belirtilen açıklamada, "Makamı ve konumu ne olursa olsun bir insanın dini mensubiyeti, ibadetlerini nerede, hangi kıyafetle yaptığı kendi özel hayatıdır; din ve vicdan özgürlüğü kapsamındadır. Bununla birlikte, siyasi veya dini tercihlerinin etkisiyle ayrımcılık yapıp yapmadığı, kamu görevinde bulunanlar için mutlaka araştırılması ve soruşturulması gereken bir konudur. Soruşturma neticesinde suç teşkil eden veya ahlaki sorunlar içeren örneklerle karşılaşıldığında idari veya adli tedbirlere başvurulabilir, yargılama yapılabilir. Ancak böyle bir emare bulunmadığında kamu görevlileri için değerlendirme kriteri dini veya siyasi görüşler değil ehliyet ve liyakatleri olmalıdır." denildi.

Açıklamanın devamında, "MAZLUMDER olarak; Özel hayatın gizliliğini ihlal eden saldırıyı kınar, özgürlükler kapsamındaki bir fiilden dolayı hedef göstermenin kişi hakkını ihlal ettiğini hatırlatır ve bir yargı kararı olmadan suçlamanın ve ihraca kadar gidecek tedbirlerin hukuka aykırı olduğunu kamuoyunun dikkatine sunarız." ifadeleri kullanıldı.  

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER