HaberlerGündemMAZLUMDER: Doğu Türkistan'da yaşananlar şaka değil soykırımdır!

MAZLUMDER: Doğu Türkistan'da yaşananlar şaka değil soykırımdır!

​Doğu Türkistan'da yaşanan insan hakkı ihlallerine dikkat çeken MAZLUMDER Genel Merkezi, toplama kamplarında yaşananların "şaka değil soykırım" olduğunu vurguladı.

MAZLUMDER: Doğu Türkistan'da yaşananlar şaka değil soykırımdır!

Türkiye'deki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının (STK) Doğu Türkistan'da yaşanan hak ihlallerinin duyurulmasını amaçlayan "Şaka Değil Soykırım" başlıklı protesto etkinliği birçok kuruluş tarafından destekleniyor.

Bu kapsamda MAZLUMDER Genel Merkezi de yazılı açıklama yaparak Çin devletinin zulmünü kınadı.

Doğu Türkistan sorunu, dünyanın çözülememiş meselelerinden biri olarak varlığını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, "Çin devletinin ayrımcı politikaları ve Çin’de iç karışıklık çıkarmak isteyen güçlerin tahrikleriyle Doğu Türkistan insan hakkı ihlallerinin en çok yaşandığı bölgelerden biri haline gelmiştir. Devasa arazilere kurulan kamplarla Uygur nüfusunun hatırı sayılır bir miktarı ailelerinden koparılmış, buralarda kötü muameleye maruz kalmakta ve asimilasyon niteliğindeki uygulamalarla karşılaşmaktadır." denildi.

Doğu Türkistan'da yaşanan insan hakkı ihlallerine dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"1 Nisan 2017 tarihi, bir süredir devam eden ayrımcı politikalar için yeni bir aşama olan 'sistematik gözaltılar'ın başlangıcıdır.

Türkiye’deki sivil toplum kuruluşlarının, bu kara günün 4. yılında düzenledikleri ve Doğu Türkistan’da yaşanan hak ihlallerinin bütün dünyada duyurulmasını amaçlayan 'Şaka Değil Soykırım' başlıklı protesto etkinliğini destekliyoruz. Dünyada 'şaka günü' olarak farklı bir biçimde hatırlanan 1 Nisan'a gönderme yapan başlık, ironik bir anlatımla Doğu Türkistan’da yaşananların gerçekliğini gözler önüne sermek istemektedir. MAZLUMDER olarak biz de diyoruz ki; toplama kamplarında yaşananlar 'Şaka Değil Soykırım'dır."  

İLGİLİ HABERLER

Mardin’de husumetli aileler barıştırıldıMardin’de husumetli aileler barıştırıldıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıUyuşturucu ve hırsızlık operasyonlarında 20 şüpheli tutuklandıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıÇiftçilere sera naylonu dağıtımı yapıldıRamazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Ramazan orucunun niyeti nasıl olmalıdır sahur niyetin yerine geçer mi?Cumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyorCumhurbaşkanlığı Kabinesi yarın toplanıyor
SIRADAKİ HABER