HaberlerGündem"Mavi Marmara bir gün hedefine ulaşacaktır"

"Mavi Marmara bir gün hedefine ulaşacaktır"

Gazze'ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine düzenlenen saldırının 3. Yılı münasebetiyle, Mavi Marmara Gazisi Cevdet Ökenek ile konuştuk. Mavi Marmara gemisinin muhakkak bir gün amacına ulaşacağını söyleyen Ökenek, Mavi Marmara şehitleriyle olan anılarını anlattı.

"Mavi Marmara bir gün hedefine ulaşacaktır"

ŞANLIURFA - İHH İnsani Yardım Vakfı’nın organize ettiği, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargoyu kırmak üzere yola çıkan Mavi Marmara gemisine, Uluslararası sularda yapılan saldırı sonucu yaralanarak Gazi olan Cevdet Ökenek ile Mavi Marmara saldırısını ve sonrasında yaşanan gelişmeleri konuştuk.

 

İsrail’in özürden başka çaresi yoktu

İsrail’in Mavi Marmara saldırısı sonrasında bölgede yalnızlaştığına dikkat çeken Ökenek, “İsrail’in Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda yapmış olduğu hain saldırı her yönüyle İsrail’i zor durumda bırakıp, yalnızlaştırdı. İsrail anladı ki Türkiye halkından özür dilemediği her saat aleyhine geçiyor. İsrail başka bir çaresi kalmadığını ve farklı çıkarlarını düşünerek özür dilemek zorunda kaldı. İsrail eğer özründe samimi ise Gazze halkına uyguladığı anlamsız ambargoyu kaldırır. İsrail’in özür dilemesi önemli bir adımdır ama bizim için en önemlisi Terörist İsrail’in Gazze’ye uygulamış olduğu ambargonun bir an önce bitmesidir” dedi.

 

Mavi Marmara gemisine binmeden önce vasiyetlerimizi hazırladık

Siverek’ten arkadaşı Ramazan Baylan ile birlikte Mavi Marmara gemisine bindiklerini hatırlatan Ökenek, “Bizler yola çıkmadan önce her şeyi göze almıştık. Önce vasiyetimizi hazırlayıp aile akraba ve dostlarımızla vedalaştık. Mavi Marmara gemisinde şehitte düşebilir, ağırda yaralanabilir veya esirde tutulabilirdik, her ihtimali düşünerek Allah rızası için yola çıktık. Bugün aynı şartlar göz önünde olsa hiç düşünmeden yine Mavi Marmara gemisinde olmak isterdim” diye konuştu.

 

Saldırının olacağını tahmin ediyorduk

Mavi Marmara gemisine yapılan baskın sonucunda M16 otomatik tüfeğinden çıkan mermiler ile vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan Ökenek, İsrail’in zalim, hain karakteri gereği, gemiye bir saldırı yapacağını önceden tahmin ettiklerini söyledi.

 

5 arkadaşım yanımda şehit oldu!

İsrail’in gemiye saldırmak için geminin en savunmasız zamanı olan sabah namazı vaktini beklediğini ifade eden Ökenek, “Gemide sabah namazını cemaatle kıldığımız sırada, İsrail askerlerinin saldırısı başladı. Bizde selam verip, önceden bize verilen görev yerimize koştuk.  Yaklaşık 25 kişi üst güverteye çıkarak, geminin üst kısmını korumaya başladık. İsrail askerleri 10 dakika boyunca üzerimize ışık, ses gaz ve sis bombası yağdırmaya başladı. Geminin üst kısmında sığınacak bir sığınağımız olmadığı halde şehit düşen arkadaşlarımız ile birlikte Allah’ın yardımıyla gemiyi canla başla savunduk. İsrail askerleri yapılan ilk saldırıdan sonuç alamayınca helikopterlerden gemiye inmeye başladılar. Bizde arkadaşlarımızla birlikte onlara engel olmaya çalıştık. Her inen askeri ya denize atıyorduk ya da etkisiz hale getiriyorduk. Bizim mücadelemizi gören İsrail askerleri bir anda gemiyi otomatik silahlarla taramaya başladı. Bu saldırı sonucunda yanımda bulunan Furkan Doğan, Ali Haydar Bengi, İbrahim Bilgen, Necdet Yıldırım, Fahri Yaldız şehit düştü. Ben ve yaklaşık 20 arkadaşımız ise yaralandık” dedi.

 

İsrail’in hesapları tutmadı

İsrail’in bir ay boyunca Mavi Marmara gemisinin benzeri bir gemide tatbikat yaptığını ve temsili gemiyi 4 dakikada ele geçirdiklerini söyleyen Ökenek, “ Biz geminin yukarı kısmında 35-40 dakika, geminin tamamında ise 1,5 saat direnince, İsrail askerleri şoka uğradı. Bunlar kim, nerede eğitim almışlar endişesine kapıldılar. Bu Allah’ın mutlak bir yardımıydı. Gemide şehit sayısı artınca İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ın telkinleriyle direnişi durdurarak teslim olduk. Biz direnişe devam etseydik, şehit sayısı artacaktı. Çünkü oradaki kardeşlerimiz kanının son damlasına kadar mücadele vermeye kararlıydı” dedi.

 

Mavi Marmara gemisi amacına ulaşacaktır

“Mavi Marmara gemisi er ya da geç Akdeniz’den Gazze Limanı’na ulaşacaktır” diyen Ökenek, "Bütün hayalimiz, hedefimiz budur. İsrail’in tehditleri bizim umurumuzda değil. Allah bize bir ömür tayin etmiştir. Allah izin vermedikçe İsrail asla Müslümanlara zarar veremeyecektir. İsrail’den zerre kadar korkumuz yoktur. Allah kısmet ederse işgalcileri o topraklardan çıkaracağız. İsrailsiz bir Filistin, Özgür bir Kudüs en büyük hedefimizdir" ifadelerini kullandı.

 

Cevdet Kılıçlar tam bir şehittir

Cevdet Kılıçlar’ın İsrail rejiminin ve Filistin’e karşı başlattığı 23 günlük Furkan Savaşı sırasında 23 gün boyunca mercimek çorbasından başka bir şey yemediğini söyleyen Ökenek, “Cevdet Kardeşimiz, Filistin’deki kardeşlerinin durumunu düşünerek 23 gün boyunca evinde başka bir yemek pişirmemiştir. Mercimek çorbasından başka bir şey yememiştir” dedi

 

20 yıl önce Televizyon’da Yahudi askerlerinin Müslümanlara yaptığı zulmü gören Cevdet’in yanındaki arkadaşına alnını göstererek ‘Keşke alnıma saplanacak bir İsrail kurşunu ile şehit olsam’ dediğini belirten Ökenek, “ Gerçekten dediği oldu, İsrail askerleri tarafından alnına sıkılan bir kurşunla şehit oldu. Şehadetini duyan arkadaşı Almanya’dan gelerek alnındaki kurşunu görerek bu olayı anlattı” dedi.

 

Fahri Yaldız Bilal Habeşi çok severdi

Adıyamanlı Fahri Yaldız’ın Mavi Marmara gemisinde badisi olduğunu söyleyen Ökenek sözlerini şöyle sürdürdü, “ Fahri Abi, Hz. Bilal Habeşi’yi çok severdi. Sürekli Hz. Bilal’in üzerine kocaman kayalar konularak işkence gördüğünü anlatırdı. İsrail saldırı sonucu yaralandığımda beni helikoptere taşıdıkları zaman, Fahri Abinin yerde yatan cansız bedenini gördüm. İsrail askerlerinin gemiye inmek için kullandıkları metrelerce uzunluğundaki halat üzerinde kaya gibi oturmuştu. O anda düşündüm gemide taş olsa belki Fahri Abinin üzerine bırakacaklardı.”  (A. Uğurlu-İLKHA)

İLGİLİ HABERLER

Meteorolojiden Bitlis için fırtına ve çığ uyarısıMeteorolojiden Bitlis için fırtına ve çığ uyarısıAnkara Valiliğinden vatandaşlara "buzlanma ve don" uyarısıAnkara Valiliğinden vatandaşlara "buzlanma ve don" uyarısıÇöken binanın altında kalan kadın hayatını kaybettiÇöken binanın altında kalan kadın hayatını kaybettiMARSU’dan, birer gün arayla aynı aboneye iki fatura haberine ilişkin açıklamaMARSU’dan, birer gün arayla aynı aboneye iki fatura haberine ilişkin açıklamaÇöken binanın altında kalan anne ve 3 çocuğu yaralandıÇöken binanın altında kalan anne ve 3 çocuğu yaralandı
SIRADAKİ HABER