HaberlerGündemMardin"de Demokratikleşme Paketine Stk"lardan Destek

Mardin"de Demokratikleşme Paketine Stk"lardan Destek

Mardin’de bulunan Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı demokratikleşme paketi açıklamalarına destek verdi.

Mardin"de Demokratikleşme Paketine Stk"lardan Destek
Mardin’de bulunan Sivil Toplum Kuruluşu (STK) temsilcileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı demokratikleşme paketi açıklamalarına destek verdi.

Mardin Gazeteciler Derneği Başkanı Mehmet Çelik, paketin barış süreci bakımından yararlı ve olumlu bulduğunu ifade etti. Andın kaldırılmasının bile umutlandırdığını belirten Çelik, "En azından bir öğrenci andının kaldırılması evet ben yıllarca bu sıkıntıyı yaşayan insanlardan biriyim benim ana dilim Arapça ama okula başlar başlamaz Türk'üm, doğruyum diye anda başladım. Özel okullarda anadilleriyle eğitim yapılması maddesinin konulması o da sevindirici bir durum yıllardır birkaç harfe takıldık kaldık. Harfleri yasakladık, q, w, x harfi oysa normal şartlarda zaten kullanıyorduk. Yazım dilinde ne sakınca olabilir. Renkler konusunda da sıkıntılar yaşadık. Bunlara da özgürlüklerin geri iadesi sevindiricidir bence. Türban yasağının kaldırılması o da Türkiye'nin ülkemizin bir ayıbı idi bence insanların özgürlüklerinin kısıtlanmaması gerekir. Türban takmak isteyen türban taksın kılık kıyafete karışılmaması gerekir. Seçim barajının indirilmesi tabi ki demokrasinin olmazsa olmasıdır. Demokratik haklarının önüne bir set çekiyorsun ve oyunu kullandın ama ben senin o oyunu hiçe sayıyorum kusura bakma diyorsun vatandaşa bu da yanlış bir şeydi bu da düzeltildi. Mor Gabriel arazilerinin geri verilmesi daha doğrusu el konulması bu bizim bu yörenin, bu hoşgörü bölge coğrafyasının bir ayıbıydı, Türkiye'nin de bir ayıbı olmuştu. Arazilerin Mor Gabriel Vakfı'na verilmesini ben bir Müslüman olarak çok mutlu etti. Burada biz yıllarca Hristiyanlara biz amca dedik onların çocukları bize amca dedi. Böyle bir hoşgörü ortamında o arazilerin mutlaka manastıra verilmesi gerekirdi. Bu anlamda sevindirici bir karar alındı. Bu demokratik paketi eğer siyasi sürece alet edilmezse daha doğrusu politize edilmezse bu süreç bu kanın durması için kardeşlik için barış için son derece anlamlı bir pakettir. Dilerim bu paket bir seçim politikasına kurban edilmez" dedi.

MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Mehmet Ali Dündar ise, demokratikleşme paketinde yıllardır sıkıntısını yaşadıkları bir çok konuda reform yapıldığını dile getirdi. Dündar, "Yapılacak değişiklerle ülkenin demokratikleşme sürecinde büyük katkıların olacağı aşikardır. Her ne kadar bazı değişiklikler yasal bazıları ise bakanlar kurulu ile yapılıyor olsa da siyasetin tüm kesimlerini yasal değişiklere destek olmasını umut etmekteyiz. Kişisel hak ve özgürlükler, din ve vicdan hürriyeti ve kimliklerin yaşanması konusunda yapılan değişiklikler önemlidir. Seçim sisteminde öngörülen üç alternatifli önerinin tüm siyasi partilerce tartışılıp, meclise katılımın maksimum seviyede olacağı bir değişikliğin yapılmasını umut etmekteyiz. Bölgemiz açısından bu pakette yer alan bazı değişiklikler topluma bir nebze dahi olsa huzur ve güven aşılayacaktır. Özel okullarda anadilde eğitimin önünün açılması, bazı harfleri kısıtlayan maddelerin kaldırılması, siyasi propagandanın farklı dil ve lehçelerde yapılmasının yasal teminatı altına alınması, ilk okullarda okutulan andımızın kaldırılmış olması, eski köy isimlerinin tekrar iade edilebilecek olması, önemli değişiklikler olarak göze çarpmaktadır. Bu sorunun çözümü için bu paket önemli bir adım olarak değerlendirilmelidir. Ancak kamu oyunun beklentisi olan anadilde eğitimin devlet okullarında uygulamaya alınmaması, köy isimlerinin yanında daha büyük yerleşim alanlarının yerel isimlerinin iadesinin önünün açılmaması gibi düzenlemeler yapılmamıştır. Her şeye rağmen yeni paketteki değişiklikler ülke ve bölgemiz açısından demokratik kazanımlardır. Başbakanımızın dile getirdiği gibi bu paketin son olmamasının umut etmekteyiz, yeni anayasa çalışmalarının beklentilerin uzağında ilerlemesi, toplumda sivilleşme adına bir umutsuzluk havası yaratmaktadır. Ekonomik olarak bölgeye büyük katkılar sağlayacak olan demokratikleşme paketini destekliyoruz" şeklinde konuştu.

İLGİLİ HABERLER

Mardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduMardin OSB çalışanlarına Covid-19 aşısı vurulduŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinŞehadetinin 31'inci yıldönümünde Şehid Hasan TekinTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüTarihi Kumkapı Balıkçıları: Müsilaj sebebiyle satışlarımız yüzde 60 düştüMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıMardin Ovasında ikinci ürün olan mısır ekim mesaisi yüksek girdi maliyetlerinin gölgesinde başladıŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildiŞehitler Kervanı Platformu Başkanı Çelik: Mursi, ABD ve Avrupa'nın talimatıyla şehid edildi
SIRADAKİ HABER