HaberlerGündemMardin Midyat’ta bağ budama mevsimi erken başladı

Mardin Midyat’ta bağ budama mevsimi erken başladı

Bölgede kış mevsiminin bir ay süredir sıcak ve yağışsız geçmesi, badem ağaçlarının çiçek açmasına neden olurken, çiftçiler bağ budamasına erken başladı.

Mardin Midyat’ta bağ budama mevsimi erken başladı

19-20 Şubat’ta havaya düşecek olan ilk cemre ile ısınması beklenen hava sıcaklıkları bu yıl mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor. Özellikle sert kışların yaşandığı bölgede bu yıl kış mevsiminde bahar havası yaşanıyor.

Bu durum henüz kış mevsimi bitmeden ağaçların çiçeklerini açmasına neden oldu. Mardin’in Midyat ilçesinde badem ağaçlarının çiçeklerini açmasının ardından bu sefer üzüm ağaçları(asma) çiçeklerini açmaya yüz tuttu.

Asma ağaçlarının çiçeklerini açmaya başlamasıyla çiftçileri budama telaşı sardı. Sıcak havayı da fırsat bilen bazı çiftçiler, bağlarının yolunu tutarak henüz mevsimi gelmeden budama çalışmalarına erken başladı.

Midyat’ın Söğütlü Mahallesinde İLKHA muhabirine konuşan çiftçi Mustafa Özdemir sıcak hava nedeniyle budamaya erken başladıklarını belirterek budama ve bağ bakımı ile ilgili bilgiler aktardı.

“Sıcak hava nedeniyle budamaya erken başladık”

Özdemir “Şimdi biz budamaya geldik, zamanı değil ama havanın durumuna göre diyoruz ki vakit gelmiş. Aslında budama zamanına daha var. Ama havalar sıcak ve güzel olduğu için biz de bunu fırsat bilerek budama işine başladık. İşimiz çoktur diye erken başladık. Ne kadar çabuk bitirirsek bizim için daha iyidir. Budama yaparken tabi ki gözlere dikkat ediyoruz. Doğru bir şekilde budamasını yapıyoruz ki daldan akacak su göze gelerek yakmasın. Kurumuş dalları kesiyoruz, bu şekilde bağı temiz tutmaya çalışıyoruz. Bağa ne kadar iyi bakım yapılırsa o kadar güzel verim alınır. Bakım yapılmasa 2-3 senede kurur gider. Bu sene yağmur fazla yağmadı. Ama daha erkendir inşallah yağacak. Şu an kuraklığın bir zararı yok fakat böyle devam ederse zararı olacak. Çünkü asmaların neme(su) ihtiyacı var. Bunu karşılamasa verimi düşer ve güzel bir üzüm çıkmaz.” şeklinde konuştu.

Öte yandan ilk cemrenin havaya düşeceği 19 -20 şubat tarihlerinde  meteoroloji verilerine göre bölgede kar bekleniyor. 2021 cemre tarihleri ise şu şekilde; ilk cemre havaya 19-20 şubat, ikinci cemre suya 26-27 şubat ve üçüncü cemre 5-6 mart tarihleri arasında toprağa düşecek.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER