HaberlerGündemManisa'da bayramlaşma Maden Şehitliği'nde gerçekleştirildi

Manisa'da bayramlaşma Maden Şehitliği'nde gerçekleştirildi

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Ramazan Bayramı'nın ilk günü Manisa’da bayramlaşma programı yerine Soma Belediye Mezarlığı Maden Şehitliği'nde şehit madencilerin yakınları ile bayramlaştı.

Manisa'da bayramlaşma Maden Şehitliği'nde gerçekleştirildi
Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Ramazan Bayramı'nın ilk günü Manisa’da bayramlaşma programı yerine Soma Belediye Mezarlığı Maden Şehitliği'nde şehit madencilerin yakınları ile bayramlaştı.

Soma Belediye Mezarlığı Maden Şehitliği'nde gerçekleştirilen bayramlaşma programına Manisa Valisi Erdoğan Bektaş’ın yanı sıra, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, AK Parti Milletvekili Recai Berber, CHP Manisa Milletvekilleri Sakine Öz, Özgür Özel, Hasan Ören, Celal Bayar Üniversitesi Rektörü (CBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Pakdemirli, Manisa Müftüsü Sinan Cihan, daire müdürleri, askeri erkan ve şehit yakınları katıldı. Maden şehitliğinde ilk olarak mezarları ziyaret eden Vali Bektaş daha sonra şehit yakınları ile bayramlaştı. Mezarlığı ziyarete gelen küçük çocuklara kitap ve şekerden oluşan hediye paketleri dağıtan Vali Bektaş yaptığı açıklamada, maden şehidi yakınlarının acılarını paylaşmak için Soma’ya geldiklerini söyledi.

Soma’da yaklaşık iki buçuk ay önce yaşanan maden faciası nedeniyle Ramazan Bayramını maden şehitlerinin aileleri ile geçirmek için Soma’ya geldiklerini belirten Vali Bektaş, "Burada 301 çocuğumuzu kaybettik. Bugün o büyük kazadan sonraki ilk bayram günü. İstedik ki maden şehitlerimizin aileleri ile yakınları ile çocukları ile bir arada olalım istedik. Onları yalnız bırakmak istemedik. Onların duygularını, hissiyatlarını bizde fark edelim paylaşalım, mümkün olduğu kadar yanlarında olduğumuzu gösterelim istedik." dedi.

Bayramlarda insanların güzel şeyler söylemek istediğine değinen Vali Bektaş, "Bayramlar mutluluk anlarıdır, sevinç anlarıdır ancak Soma’da bu bayram hüzünsüz bir sevinç olamıyor ister istemez. Bayram sevincimiz o büyük kazanın hüznüyle gölgeleniyor. Şehitlerimiz için yapacak bir şeyimiz yok. Yapabileceklerimiz geride bıraktıkları yakınlarını mümkün olduğu kadar kimseye muhtaç etmeden, sorunlarla mağdur etmeden yardımcı olmak, onların hayatlarını rahat bir şekilde sürmelerini sağlamaya çalışmak." şeklinde konuştu.

Maden faciasının ardından yaşanan sıkıntıların bir bir aşılmaya başladığını ve güzel gelişmeler olduğunu anlatan Vali Bektaş, "Artık hiç kimsenin kafasında maden şehitlerinin yakınları mağdur kalacak diye bir tereddüt kalmadı. Bu görmekten ayrıca mutluyum. İş bununla bitmiyor. Bizim bir düşüncemiz var, tabiri yerindeyse iddiamız var. 13 Mayıs Soma maden kazası olayı Türk madenciliğinde bir dönüm noktası olsun, bir milat olsun ve bizim madenlerimiz de çağdaş standartlara kavuşsun diye bir beklentimiz vardı o beklentimiz de ok şükür şu anda mecliste görüşülmekte olan torba kanun çerçevesinde alınmakta olan ciddi tedbirlerle de o da karşılanıyor. Tabi ki Soma bir madenci kasabası. Tabiî ki burada varolan maden bir şekilde işlenecek ama bu işletme şartlarının çağdaş standartlarda olması önemli. Madenci yakınlarımıza tekrar başsağlığı diliyorum, bayramlarını kutluyorum ve her zaman yanlarında olduğumuzu ifade etmek istiyorum." dedi.

Vali Bektaş açıklamasının ardından protokol üyeleri ile birlikte şehit mezarlarına karanfil bırakarak Soma’dan ayrıldı.

İLGİLİ HABERLER

Şanlıurfa'da sokağa çıkma kısıtlamasının 7'inci haftasında caddeler boş kaldıŞanlıurfa'da sokağa çıkma kısıtlamasının 7'inci haftasında caddeler boş kaldıMardin'de aynı aboneye birer gün arayla 2 fatura kesildiMardin'de aynı aboneye birer gün arayla 2 fatura kesildiAKOM'dan İstanbul için yoğun kar yağışı uyarısıAKOM'dan İstanbul için yoğun kar yağışı uyarısıCumhurbaşkanı Erdoğan Aliyev ile görüştüCumhurbaşkanı Erdoğan Aliyev ile görüştüYoncalı Barajı ile 174 bin dekar arazinin su ile buluşturulması bekleniyorYoncalı Barajı ile 174 bin dekar arazinin su ile buluşturulması bekleniyor
SIRADAKİ HABER