HaberlerGündemManisa Barosu facia ocağının şirkete teslimine itiraz etti

Manisa Barosu facia ocağının şirkete teslimine itiraz etti

Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin şehit olduğu maden ocağının, bilirkişi heyetinin çalışmasını tamamlamasının ardından savcılık tarafından şirkete teslim edilmesine, madencilerin aileleri adına davayı takip eden Manisa Barosu itiraz etti. Baro, tamamlanmamış bilirkişi raporuna itirazlar gelebileceği, mahkemenin yeni araştırmalar isteyebileceği, ileride ocakla ilgili telafisi olmayan delil kayıpları yaşanabileceği gerekçesiyle şirkete devrinin dava başlayıncaya kadar iptal edilmesi için sa

Manisa Barosu facia ocağının şirkete teslimine itiraz etti
Manisa’nın Soma ilçesinde 301 madencinin şehit olduğu maden ocağının, bilirkişi heyetinin çalışmasını tamamlamasının ardından savcılık tarafından şirkete teslim edilmesine, madencilerin aileleri adına davayı takip eden Manisa Barosu itiraz etti. Baro, tamamlanmamış bilirkişi raporuna itirazlar gelebileceği, mahkemenin yeni araştırmalar isteyebileceği, ileride ocakla ilgili telafisi olmayan delil kayıpları yaşanabileceği gerekçesiyle şirkete devrinin dava başlayıncaya kadar iptal edilmesi için savcılığa başvurdu.

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye ait ocakta 13 Mayıs 2014 Salı günü meydana gelen yangında 301 madenci şehit oldu. Türkiye'yi yasa boğan faciadan sonra kurtarma çalışmaları devam ettiği sırada bilirkişi heyeti, ilk olarak dört gün sonra ocağa girdi. İncelemelerde bulunan heyet, uyarı ve güvenlik sistemlerinin verilerine de el koydu ancak yer altında yangının devam etmesinden dolayı yaklaşık iki ay sonra, geçen hafta çarşamba günü ikinci defa ocağa girebildiler. Yangının olduğu alanlardaki çeşitli malzemelerden örnekler ve sabit sensörlerin verilerini alan heyet, ocaktaki su birikintisi ve göçükten dolayı daha ileriye geçemedi. Bilirkişi heyetinin, elde ettikleri verilerin rapor için yeterli olduğunu açıklaması üzerine ise savcılık, ocağın Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'ye devredilmesine karar verdi. Buna, ocak ve sahasında soruşturmayla ilgili başka bir araştırma ve keşif yapılmayacak olmasını gerekçe gösterdi.

Acılı madenci aileleri adına davayı takip eden Manisa Barosu'ndan bu karara itiraz geldi. Avukatlar, henüz tamamlanmamış olan bilirkişi raporuna itirazlar olabileceği, mahkemenin yeni araştırmalar isteyebileceği, ileride ocakla ilgili telafisi olmayan delil kayıpları yaşanabileceği gerekçesiyle şirkete devrinin mahkeme başlayıncaya kadar iptal edilmesini istedi. Baro adına savcılığa dilekçe veren Başkan Zeynel Balkız, "Ocakta benim de gözlemci olarak katıldığım araştırma yapıldı ve tamamlandı ama bu, durumu değiştirmez. Rapor daha hazırlanmadı. Bizim ya da diğer avukatların beklentilerini karşılayıp karşılamayacağı belli değil. Çeşitli gerekçelerle itirazlar gelebilir, ek araştırmalar istenebilir. Mahkeme, böyle bir araştırma kararı verebilir ama bu devir gerçekleştikten sonra şirket ocakta çalışmaya başlarsa facianın izleri, delil olarak silinebilir. Bu da kafalarda soru işaretleri bırakır. Kafalarda şüphe bırakmasını istemiyoruz. Bu olay tüm ayrıntılarıyla ortaya çıkarılmalı ki insanlarımızın içleri rahat etsin. Bunun için de bu kararın tekrar gözden geçirilmesini istedik. Sanırım savcılık, bu kararı tekrar kendi aralarında yapacakları bir toplantıyla görüşecekler, bunu öğrendim.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Aklın İbadeti: TefekkürAklın İbadeti: TefekkürVan'da 21 kilogram eroin ele geçirildiVan'da 21 kilogram eroin ele geçirildiŞanlıurfa'da duman zehirlenen büyükbaş hayvanlar telef olduŞanlıurfa'da duman zehirlenen büyükbaş hayvanlar telef olduAnkara merkezli 23 ilde FETÖ/PDY operasyonu: 32 gözaltıAnkara merkezli 23 ilde FETÖ/PDY operasyonu: 32 gözaltıŞanlıurfa'da uyuşturucu madde operasyonu:11 gözaltıŞanlıurfa'da uyuşturucu madde operasyonu:11 gözaltı
SIRADAKİ HABER