HaberlerGündemMalatya'da Kernek Meydanı aslına uygun hale getirme çalışmalarına başlandı

Malatya'da Kernek Meydanı aslına uygun hale getirme çalışmalarına başlandı

Battalgazi ilçesinde bulunan Kernek Meydanı'nda daha önce kapatılan su kaynağının çıkarılması, tarihi geçmişinin yansıtması ve alanın 16 bin metre kareye çıkarılarak halkın dolaşıp, oturabilecekleri alanların oluşması için çalışmalara başlandı.

Malatya'da Kernek Meydanı aslına uygun hale getirme çalışmalarına başlandı

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Kernek Meydanını aslına uygun hale getirmek için çalışmalara başladı. MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından projesi hazırlanarak çalışmalara başlanan Kernek Meydanı'nda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yürütülen proje hakkında bilgi veren MASKİ Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, halkın talepleri doğrultusunda çalışma başlattıklarını söyledi.

Karataş, "Bu alandaki çalışmalarda dört temel esas üzerine çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu alanda bulunan yer altı suları kapatılınca yanda bulunan binaların temellerinde ciddi manada su çıkmaya başladı. Bunu önlemek için doğal su kaynağını bulup yeryüzüne çıkaracağız. Buranın tarihi bir geçmişi var. O tarihi geçmişi olduğu gibi yansıtmanın hesaplarını yapıyoruz. Ayrıca bu alanın 6 bin 500 metrekare yeşil alanını 16 bin metrekareye çıkarmak için proje hazırladık. Son olarak Malatya’nın merkezi olmasından dolayı insanların rahat bir şekilde dolaşabilecekleri, oturabilecekleri bir alan oluşturacağız. Buna göre çalışmalarımızı planladık. Vatandaşlarımıza daha güzel bir Kernek Meydanı sunmanın gayreti içerisindeyiz." dedi.

Kernek Meydanı Malatya’nın hafızası olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise "MASKİ Genel Müdürlüğümüz Kernek Meydanı'nın yeniden düzenlenmesi ile ilgili olarak bir proje hazırladı ve çalışmalara başlandı. Ayrıca burada Malatya'nın hafızası, belleği var. Buradaki Kernek ziyaretinin ortaya çıkarılıp, özellikle Hıdırellez döneminde vatandaşlarımızın gelip kendi gelenekleri ve inanç değerleri ölçüsünde yapmış oldukları aktiviteleri burada yeniden yapmaları amacıyla düzenleme çalışmaları yapıyoruz." diye konuştu.

Gürkan, Kernek Meydanı'nda çıkarılacak suyun bir kısmının İnderesi Tabiat Parkında projesi yürütülen, 250 kişinin sürekli konaklayabileceği kamp merkezine ve oradaki 3 bin 100 dönüm alan sulamasında kullanacaklarını belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER