HaberlerGündemMalatya’da “Hem Oku-Yorum Hem Yazı-Yorum” yarışması düzenlenecek

Malatya’da “Hem Oku-Yorum Hem Yazı-Yorum” yarışması düzenlenecek

Malatya İl Müftüsü Veysel Işıldar, gençlere yönelik sosyal medya üzerinden “Hem Oku-Yorum Hem Yazı-Yorum” sloganıyla, ödüllü kitap tahlili ve kompozisyon yarışması düzenleyeceklerini söyledi.

Malatya’da “Hem Oku-Yorum Hem Yazı-Yorum” yarışması düzenlenecek

Onlarca ödülün verileceği ve 2 kategori şeklinde düzenlenecek yarışmaya, birinci kategori için 2003 ile 2007 doğumlu olanlar, ikinci kategori için ise 1993 ile 2002 doğumlu olanlar katılabilecek.

Yapılacak yarışma ile ilgili açıklamada bulunan İl Müftüsü Veysel Işıldar, evde gençlerin sosyal medyada kendilerine bir faydası olmayacak yerlerde gezinmelerine mâni olmak yerine hayır ile meşgul olmak adına böyle bir çalışmayı başlattıklarını kaydetti.

Müftü Işıldar, yarışmacıların çalışacakları kitapların Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarından çıkan kitaplardan oluştuğunu ve katılımcıları hem okumaya hem düşünmeye teşvik edici kitaplar olduğunu söyledi.

Yarışma için seçilen kitapların Diyanet İşleri Başkanlığındaki komisyonlar tarafından özel seçildiğini, bu kitapları okuyan gençlerin, kitaptan anladıklarını kompozisyon yazmak suretiyle kendilerine ileteceklerini ifade etti.

“Buradaki oku, okumaktan kasıt okumak ve yorumlamak. Yazmaktan kasıt da yaz ve aynı şekilde yazdığını da yorumlamak anlamındadır”

Müftü Işıldar, “Bu salgın sürecinde gençlerimizin evde kaldıkları süre içinde daha verimli daha etkili olabilmelerine bir imkân tanıyabilmek için evde “Hem Oku-Yorum Hem Yazı-Yorum” sloganıyla bir etkinlik yapmayı planladı. Buradaki oku, okumaktan kasıt okumak ve yorumlamak. Yazmaktan kasıt da yaz ve aynı şekilde yazdığını da yorumlamak anlamında öyle güzel bir slogan geliştirdik.” dedi.

“Z kuşağı dediğimiz gençlerimizi Allah’ın rızasına uygun bir şekilde nasıl kanalize edebileceğimizin gayreti içindeyiz”

Yarışmaya katılacak gençlere çeşitli ödüller verileceğini kaydeden Işıldar, “Birinci, ikinci, üçüncü olarak her kategoride bu yarışmada başarılı olan gençlerimize İnşallah para ödülleri takdim edeceğiz. Şu andaki gençlik Z kuşağı dediğimiz gençlik haz ve hız gençliği. Bu haz ve hızın Allah’ın rızasına uygun bir şekilde bunu nasıl kanalize edebiliriz. Milli ve manevi değerlerimiz doğrultusunda gençlerimize nasıl bir ruh verebiliriz. Nasıl bir çalışma azmi verebiliriz bunların gayreti içindeyiz.” diye belirtti.

“Katılıcılarım okuyacakları kitaplar, onları hem okumaya hem düşünmeye, onlara hem de fikir vermeye yönelik olacaktır”

Işıldar, “Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlarımızdan getirdiğimiz kitaplar, onları hem okumaya hem düşünmeye yönelik olacaktır.  Bunlar, Başkanlığımızdaki komisyonlar tarafından özel seçildi.  O kitapları gençlerimiz okuyacaklar ve o kitaptan ne anladıklarına dair zihinlerde ne gibi fikirler oluştururlarsa bir kompozisyonla yazmak suretiyle bize iletecekler. Bu manada komisyonlar kurduk. Bu kitapları okuyup anladığını kompozisyona yazan gençlerimizin yazdıkları eserleri değerlendirmek için bu komisyonlar değerlendirme yapacaklar. Değerlendirmede birinci, ikinci, üçüncü dereceye girenler hepsini seçmek suretiyle her kategorideki gençlerimize ödülümüz olacak.” diye kaydetti.

“Gençlerimizin hayır ile meşgul olmak adına böyle bir çalışmayı başlattık”

Özellikle Malatya insanının kitap okuma konusunda çok özverili olduğunu, genci yaşlısı kitap okumayı çok sevdiğini fark ettiklerini belirten Işıldar, “Bu manada evdeki gençlerimizin sosyal medyada kendilerine bir faydası olmayacak yerlerde böyle sörf yapmalarına mâni olmak, iyi bir konuyla ve hayır ile meşgul olmak adına biz de hayırlara vesile olabiliriz diye böyle bir çalışmayı başlattık. Şu anda müracaatlar başladı. Sosyal medyada afişlerimiz dönüyor. Sizlere de paylaşıyoruz. Sizler de basın mensupları olarak sesimizi duyuruyorsunuz. Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesellem) buyuruyor ki; “Kim bir hayra vesile olursa onu yapmış gibidir” Bu manada sizlere de teşekkür ediyorum.” dedi.

İLGİLİ HABERLER

Şehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıŞehid Hasan'ın babası Mehmet Gökgüz: Azmettiriciler de yargılanmalıMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMısır'daki idam kararları​ Şanlıurfa'da protesto edildiMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyorMevsimlik tarım işçileri insanca bir yaşam istiyor​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​PKK'nin Mersin'de katlettiği muhterem bir alim: Molla Fehim Yönden​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi​Mısır’daki idam kararları Mardin’de protesto edildi
SIRADAKİ HABER